Vědci objevili skutečnou Hvězdu smrti. Slupne planetu Zemi jako kočka kanárka?

 •   15:59
 • diskuse

Vědci objevili skutečnou Hvězdu smrti, nad ní by jásal i Darth Vader | foto: Shutterstock

Je 300 světelných let od Země a jmenuje se HIP68468. Spíš se ale asi ujme název Hvězda smrti, protože jí opravdu je. Je podobná našemu Slunci, ale doslova požírá své okolní planety.

Vědci provedli simulaci a zjistili, že oběžné dráhy planet v systému HIP68468 povedou k tomu, že jednou planety nejblíže hvězdě do ní doslova vletí a tím se zničí. Nebude to ovšem hned, gravitační síly musí na planetu působit miliardy let. Každý rok se dráha nejbližší planety posune nepatrně blíže k hvězdě až jednoho dne hvězda planetu i s jejími měsíci přitáhne do sebe.V ohrožení jsou v podle odborníků hned dvě planety systému. Jednu nazývají super Neptun a druhou super Země. Obě tyto planety mají nakročeno do žhavého jádra hvězdy. Už jejich nynější oběžnice jsou posunuté, původně byly obě planety mnohem dále od slunce. Super Neptun, který je o polovinu větší než náš Neptun, je na pozici, kterou v naší sluneční soustavě zaujímá Venuše. A stále se přibližuje k hvězdě. Super Země je dokonce třikrát větší než naše Země a je už slunci tak blízko, že jeden rok tam trvá pouhé tři dny.

Takhle hvězda smrti polyká ostatní planety a nyní má zálusk na další.

Takhle hvězda smrti polyká ostatní planety a nyní má zálusk na další.

Hvězda má velkou hmotnost a tudíž disponuje silnou gravitací. Je plná lithia a těžkých kovů, je jich mnohem více, než by se u podobné hvězdy čekalo. Planety oblétávající kolem hvězdy jsou rovněž plné lithia, ovšem jejich teplota je příliš nízká, aby ho dokázaly roztavit. Když planety prolétají kolem slunce, lithium a další kovy se dostávají do atmosféry hvězdy.

Vědci dokonce zastávají názor, že hvězda už v minulosti nějaké planety pohltila. Právě proto je plná lithia a dalších prvků, které se vyskytují v okolních planetách. „Je to, jako když vidíte kočku s pusou plnou žlutých pírek. Nejspíš to znamená, že snědla kanárka,“ říká profesorka astronomie z univerzity v Yelu Debra Fischerová.

Zdá se, že hvězda smrti už pár planet ze světa sprovodila a nyní má zálusk na další.Ohodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:59 16. dubna 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  26
 • Cože
  15
 • Trapas
  12
 • Sladký
  12
 • Tvl
  12
 • Haha
  11


Komentáře