Hurikán Ophelia brzy udeří na Evropu: Takhle Česko postihne tropická bouře

S hurikány se letos roztrhl pytel. Poslední tropická bouře, pojmenovaná Ophelia, se právě řítí na Evropu. V noci na pondělí hurikán minul Azorské ostrovy a předpokládá se, že přes den zasáhne Irsko a Británii. Dorazí také do Česka?

Hurikán Ophelia je podle všeho nejsilnější bouře, jakou kdy východní část Atlantiku zažila. Již v sobotu dosáhla na stupnici síly hurikánu 3. stupně, což znamená rychlost kolem 80 km/h a nárazy, které mohou dopadnout až v intenzitě 130 km/h. Ophelia se momentálně blíží do Británie a Irska, kde již byla vyhlášena pohotovost. „Nad Irsko postoupí během pondělí slábnoucí hurikán Ophelia. Pravděpodobně však dorazí stále jako hurikán 1. kategorie dle Saffirovy-Simpsonovy stupnice a teprve v průběhu dne zeslábne na tropickou bouři. Přinese ničivý vítr, jehož průměrná rychlost bude přesahovat 80 km/h a nárazy 130 km/h,“ uvedl pro server iDNES.cz meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu Pavel Borovička.

Mělo by se Česko hurikánu obávat? Podle dosavadních předpovědí počasí to nevypadá. Bouře by se měla z Británie přesouvat směrem ke Skandinávii a Rusku a poté opustit Evropu. Bodle Českého hydrometeorologického ústavu nás čeká především postupné ochlazení, mlha a přeháňky. Silný vítr nám však velmi pravděpodobně nemusí dělat starosti. 

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 9:30 13. února 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  17
 • Tvl
  8
 • Cože
  7
 • Trapas
  6
 • Haha
  3
 • Sladký
  2


Komentáře