Olympijské příběhy: Pavel Francouz by si přál zranit se v hokeji, proč?

Stal se jedním z nejsledovanějších mužů české olympijské výpravy. Zaprvé je to hokejista. Zadruhé brankář. Pavel Francouz sice nosí na dresu numero 33, ale v Koreji bude českou jedničkou, která má národnímu týmu vychytat medaili. Po dvanácti letech.

V oblacích je jako doma. Nejen proto, že hraje ruskou ligu a v letadle tráví mraky času. Ale i také díky své zálibě. „Už jako malý jsem chtěl být pilot,“ říká Pavel Francouz, klíčová postava české hokejové reprezentace na Hrách v Pchjongčchangu. Teď by se chtěl dotknout nebe. Medaile by mu k tomu – samozřejmě pomyslně – pomohla.

„Nároďák nikdy nezískal medaili, aniž by gólman předvedl fantastický výkon. Je to těžká pozice a základ pro každé mužstvo,“ připomněl trenér Josef Jandač, když rozhodl, že Francouz dostane přednost před svým velkým kamarádem Dominikem Furchem.

Vše o olympiádě najdete ZDE --->

„Řekli jsme Pavlovi, ať do té brány vleze a už z ní nevyleze,“ naznačil Jandač, že v případě dobrých výkonů nebude gólmany měnit.

Nepřipomíná vám to něco? Také ve zlatém Naganu v roce 1998 byla jednička jasná. A Dominik Hašek strávil mezi tyčemi plnou porci šesti zápasů. Byť měl lehké zranění na ruce, nikdo z jeho náhradníků (Roman Čechmánek, Milan Hnilička) šanci nedostal.

Pavel Francouz má pro olympiádu speciální masku.

Pavel Francouz má pro olympiádu speciální masku.

Nyní v Koreji by to chtěli trenéři zopakovat.

Na Francouze ukázali, i když má jeden handicap. Není vysoký, měří 182 centimetrů. A nynější doba je časem obrů v bráně. Vysvětlení je jednoduché: Gólmani v rozkleku vykrývají chrániči spodek brány, a když jsou vyšší, nad jejich rameny je menší mezera.

Neznámé příběhy olympiády ZDE »

„Může se stát, že Pavel udělá všechno dobře, ale v rozkleku mu nad rameny bude chybět deset centimetrů,“ přiznal Jandač v rozhovoru s českými novináři přímo v dějišti olympiády. „S tím nic neudělá, protože mu pánbůh takhle nandal,“ dodal.

Osud však „nandal“ Francouzovi také vášeň pro létání. „Kdybych třeba musel skončit s hokejem kvůli nějakému zranění, byla by to cesta. Rád bych se stal profesionálním pilotem,“ prozradil.

Jeho strýc je dopravním pilotem, možná i proto se v letadlech našel. V roce 2014 si dodělal pilotní zkoušky, od té doby létá v malých letounech. „Je hodně metodický, dobře si připravuje,“ řekl serveru iSport jeden z Francouzových školitelů.

Jak podobné je to hokeji. „Je hrozně pečlivý, poctivě se připravuje,“ přidal kouč Jandač další argument, proč v Koreji svěřil Francouzovi důvěru.

Teď se uvidí, zda to byl správný verdikt. Češi vstoupí do ostře sledovaného turnaje ve čtvrtek proti domácímu mužstvu. V zádech budou mít jedničku s číslem 33.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:09 14. června 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  7
 • Sladký
  6
 • Haha
  4
 • Cože
  4
 • Trapas
  4
 • Tvl
  4
Komentáře