5 otázek, na které musí hokejisté najít odpověď. Jinak na olympiádě zkrachují

Prohráli. Ano, stane se. Příště ale už nebude na neúspěch prostor. Čeští hokejisté padli 0:2 s Finy v poslední přípravě před olympiádou, do níž vstoupí ve čtvrtek duelem s domácí Koreou. Duel hraný v Soulu nadhodil několik zásadních otázek.

Nálada obestírající české hokejisty je před olympiádou v Pchjongčchangu veskrze pozitivní, optimistická. „Přivezeme medaili, máme dobře složený tým,“ řekl například Jaroslav Bednář, bývalý reprezentant a jedna z hvězd české extraligy.

Neznámé příběhy olympiády ZDE »

Může se to podařit, trenér Josef Jandač a jeho spolupracovníci však nejprve musí najít řešení pěti zásadních záležitostí.

Pavel Francouz si přivezl z ruské ligy na olympiádu velmi dobrou formu.

Pavel Francouz si přivezl z ruské ligy na olympiádu velmi dobrou formu.

Kdo bude chytat?

Dominik Furch, nebo Pavel Francouz? Jeden z těchto dvou gólmanů bude českou jedničkou. A brankář – jak ukázala historie – je při českých úspěších naprosto zásadní postavu.

Býval to Bóža Modrý, Jiří Holeček, Jiří Králík, Roman Turek, Dominik Hašek, Milan Hnilička, Tomáš Vokoun. A další a další…

Jandač oproti minulému mistrovství světa ve Francii rozhodne, kdo bude jedničkou, olympiáda je totiž kratší turnaj. Pánové se nebudou střídat.

„Už mám jasno,“ řekl kouč po Finech. „Ale nejprve se to dozvědí kluci,“ neposlal zvěst do světa.

Vše hovoří pro Francouze. Zaprvé proti Finům začínal, zadruhé nedostal gól, zatřetí Furch inkasoval dvakrát během prvních dvou minut v bráně.

Co bude s hvězdou?

Problém, problém, problém. Milan Gulaš, nejproduktivnější hráč extraligy a uvažovaný šéf jedné z přesilovkových formací, se proti Finům zranil. „Leduje koleno,“ utrousil naštvaně Jandač.

Gulaš má životní formu, měl být jednou z hlavních českých zbraní. Navíc má náturu vítěze a lídra. Takový hráč by sakra chyběl. K tomu je stále nemocný Michal Vondrka, chlap s podobnými vlastnostmi a ještě většími zkušenostmi.

Proto se hned v neděli vydal směr Korea Martin Růžička, ostrostřelec z Třince. Jako pojistka.

Střelecky by mohli táhnout olympijský tým Roman Červenka (vlevo) s Dominikem Kubalíkem.

Střelecky by mohli táhnout olympijský tým Roman Červenka (vlevo) s Dominikem Kubalíkem.

Jak začít střílet góly?

Nula proti Finům na kontě vstřelených branek je varující. Je to sice šílené klišé, jež opakují fotbalisté i hokejisté, ale: „Bez gólu prostě nevyhraješ!

„Doufám, že jsme si góly pošetřili pro zápasy na olympiádě. Teď to samozřejmě trochu odlehčuji, ale ještě máme čas doladit poslední detaily hry,“ řekl gólman Francouz. „Neměli jsme ale patřičný tlak do brány. Nepovedly se nám přesilovky,“ přiznal kouč Jandač.

To se musí změnit.

Jak porazit Koreu?

Ve čtvrtek přijde ostrý start. Korea, to je „no name“ soupeř. Ale pozor, pozvednout hokej v této zemi pomáhá například bývalý skvělý útočník Sparty Patrik Martinec, kdysi tady působil také Jandač.

Navíc Korea spoléhá na naturalizované Kanaďany a klasické asijské vlastnosti, jako je pracovitost.

„Musíme být organizovaní jak v obraně, tak v útoku. Byť Korea není úplně favorit celého turnaje, je houževnatá, má výborného brankáře,“ varoval český trenér.

Jeho tým bude muset zlomit nepříjemného soka navíc hnaného nadšením z účasti na domácích olympijských hrách.

Brankář Dominik Furch při odletu na olympiádu v Pchjongčchangu.

Brankář Dominik Furch při odletu na olympiádu v Pchjongčchangu.

Jak přestat faulovat?

Klasická česká bolest. Mužstvo nemohlo dorovnat skóre s Finy ve třetí třetině, protože prostě nemělo na ledě dost hokejistů. Češi byli vyloučeni v utkání čtyřikrát (soupeř třikrát), jenže všechny tresty přišly v závěrečné části.

„Hráli jsme spoustu oslabení, aspoň jsme si je natrénovali. Do turnaje bychom ale chtěli hrát rozhodně méně v oslabení, aby se s podobným utkáním dalo něco udělat,“ nakázal brankář Furch.

Vyléčí tyto české bolesti báječná vzpomínka? Je přece dvacet let od Nagana – a olympiáda je zase v Asii.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 22:56 12. června 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  7
 • Tvl
  7
 • Cože
  6
 • Trapas
  6
 • Sladký
  6
 • Haha
  5
Komentáře