Blbost dne: Celníci našli pomeranče infikované HIV pozitivní krví. Proč to nejde?

Pomeranče infikované krví. Vážně? | foto: reprofoto Facebook / Profimedia

Na Facebooku se rychlostí blesku díky stovkám sdílení šíří velmi znepokojující zpráva, která se týká pomerančů infikovaných HIV pozitivní krví. Uživatele se špetkou selského rozumu hned trkne, že je to nesmysl. Pro ty ostatní máme vysvětlení, o co jde a proč to není možné.

„Celní služba v Chorvatsku našla velkou zásilku pomerančů, vyvezených z Libyje, do kterých je nastříknuta HIV-pozitívní krev, tak bacha hlavně na děti !!!“ zní doslovně zpráva, kterou jsme záměrně neupravovali.Zpráva je na Facebooku šířena veřejně přístupným příspěvkem.

Zpráva je na Facebooku šířena veřejně přístupným příspěvkem.

Na Facebooku se šíří od úterý a nad fotkami pomeranče s červenou skvrnou se děsí stovky lidí. My jsme se zprávě podívali na zoubek a zjistili jsme, že jde pochopitelně o hoax, který se mimo Česko šířil už během loňského roku. Na nesmysl už v minulosti také upozornil například web hoax.cz.

O nesmysl jde hned ze tří důvodů. Zaprvé, když pomineme, že Libye se nepíše Libyje, tato severoafrická země pomeranče nevyváží. Většinu plochy Libye tvoří poušť nebo polopoušť a 91 % plochy země tvoří neproduktivní půda.

Libye. Jestli tu někdo vypěstoval pomeranč, nechť se redakci Expresu přihlásí. Dostane upomínkový bloček a ořezanou tužku č. 2.

Libye. Jestli tu někdo vypěstoval pomeranč, nechť se redakci Expresu přihlásí. Dostane upomínkový bloček a ořezanou tužku č. 2.

Ze zbytku produktivní půdy vzejdou maximálně datle nebo fíky. Drtivá většina potravin se do země dováží a jediným vývozním artiklem Libye je ropa.

Zadruhé nikde neexistuje relevantní zdroj této informace, která se v minulosti šířila například i o banánech.

A zatřetí - přenos nákazy HIV jídlem je nepravděpodobný! „U jídla, pokud nespolknete přímo nenaředěnou krev, tzn. např. dáváte-li první pomoc z úst do úst nakaženému člověku, tak nemáte šanci se nakazit. Krev se naředí tekutinou v pomeranči a virus je neaktivní. Virus HIV hyne po zaschnutí či naředění krve,“ komentovala pro hoax.cz za Národní Help line AIDS Renata Staňková.Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:28 7. července 2016. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  133
 • Super
  123
 • Tvl
  61
 • Haha
  39
 • Cože
  37
 • Sladký
  20


Komentáře