Tady rozhodují o uprchlících: Europoslanci hlasují jako o život, ale neví o čem!

Na příkladu řešení uprchlické krize by se mohlo zdát, že v Bruselu trvá rozhodování nesnesitelně pomalu. Nemusí tomu tak být vždy!

Někdy totiž může být hlasování v Evropském parlamentu tak neuvěřitelně rychlé, že se z něj motá hlava i samotným europoslancům.

„Kdo má to štěstí, že rozumí předsedajícímu, stíhá. Kdo je odkázán na tlumočníka ve sluchátkách, má zmatek, neboť se pravidelně stává, že zatímco tlumočník překládá „kdo je PRO“, předsedající se už ptá, „kdo je PROTI“. Těm, kteří si dnes stěžovali, doporučil předsedající naučit se PRO, PROTI a ZDRŽEL SE ve více jazycích, neboť musíme být efektivní. To není žert. Inu, tak dnes sice mnozí netušili, o čem hlasovali, ale zato jsme byli efektivní...,“ uvedl pod svým videem na Facebooku slovenský europoslanec Richard Sulík.

Hlasy europoslanců se navíc nesčítají elektronicky, ale většinou jen odhadem, který dělá předsedající.

Pokud má náhodou někdo pochybnosti zakřičí „check“, a pak musí přijít na elektronické hlasování. V tomhle spěchu má ale asi jen těžko někdo z europoslanců čas ještě kontrolování toho, jak hlasují ostatní.

Elektronické hlasování je jen o trochu pomalejší. Podle Sulíka ho ale poslanci odmítají používat pravidelně. Nechtějí, aby všichni u každého bodu věděli, jak kdo hlasoval.

Evropský parlament v řadě záležitostí spolurozhoduje s Radou EU. Může tedy přijímat evropské právní předpisy. Podle tohoto videa to ale vypadá, že práce je tolik, že poslanci ani pořádně nevědí, o čem přesně hlasují.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:38 pátek 25. března 2016. Anketa je uzavřena.

  • 31
  • 21
  • 16
  • 12
  • 10
  • 10