Muslim žijící v Česku: Migranti odmítají integraci ze strachu, že poruší vyšší zákon

Když vám někdo podává náboženství jako rozkaz nebo úkol, tak už nějakou integraci neřešíte. Tunisan Hatem Berrezouga žije v Česku už 18 let a ač muslim, je velkým kritikem islámu a uprchlíků. Podle něj se přistěhovalci bojí dělat cokoliv, co by mohlo být proti tzv. vyššímu zákonu. Přijetí migrantů je ale prý zároveň důležité pro boj s islamisty.

Mohou dvě tak odlišné kultury žít v rovnováze? Strach Evropanů z migrantů přicházejících z islámských zemí je stále aktuálním tématem. V Česku žijící muslim Hatem Berrezouga si myslí, že tyto obavy jsou na místě.

Integrace uprchlíků z východu podle něj nikdy nebude jednoduchá. „Každý normální člověk má snahu se přizpůsobit novému prostředí. Ale když vám někdo podává náboženství jako rozkaz nebo úkol, pak už neřešíte integraci, ale to, zda neporušujete vyšší zákon,“ říká Berrezouga.

Právě toto je podle něj hlavní problém, který nyní mají muslimové v emigraci všude na světě. „Nejde o to, že by se nechtěli integrovat, ale myslí si, že jakmile to začnou dělat, budou napodobovat nemuslimy, a tím porušovat náboženské nakázání,“ vysvětluje muž.

„Tolerance v Evropě znamená ignoraci, a to je špatně.“

Situace se změní ve chvíli, kdy muslimové začnou uvažovat globálně, což se ale reálně neděje. „I kdyby měl muslim podle svého přesvědčení na cosi nějaké právo či nárok, měl by zvážit, jestli ho vyžadovat,“ prohlašuje Berrezouga s tím, že i toto má oporu v Koránu; když chceš změnit něco škodlivého, tak nesmíš způsobit větší škodu.

Pokud muslim neustále vyžaduje „to svoje“ bez ohledu na prostředí, ve kterém se nachází, je to špatně. Přijmout je mezi Evropany je ale podle Berrezougy zároveň zásadní a i výhodné.

90% muslimů je v pohodě. Pokud se tu budou cítit jako doma, sami budou pomáhat s odhalováním teroristů, protože je budou automaticky považovat za narušitele,“ uzavírá.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:21 úterý 11. dubna 2017. Anketa je uzavřena.

  • 29
  • 23
  • 20
  • 17
  • 14
  • 13