Generál Šedivý: Muslimové se musí kontrolovat! Turecko je čím dál větší problém

 •   20:03
 • diskuse

Dnes generál Šedivý působí jako bezpečnostní expert a odborník na vojenskou problematiku. Vyučuje rovněž na vysoké škole.. | foto: iDNES.cz

Společná armáda Evropské unie není možná kvůli jednotlivým národním zájmům. Migrační krize se musí řešit v místě jejího vzniku. Jaké země na exodus utečenců nejvíce doplácí? I o tom mimo jiné besedoval jeden z našich z nejvýraznějších expertů na bezpečnostní otázky, někdejší náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý na přednášce v Liberci.

Představy našich politiků o společné evropské armádě, jež by byla levnější a efektivní náhradou za desítky národních armád, Jiří Šedivý odmítá. Proč?„Úvahy o evropské armádě, jak to prezentují někteří politici včetně našeho premiéra i prezidenta, jsou v současné době reálně utopií. Tenhle problém asi nevyřešíme, pokud se tedy neocitneme pod nějakou obrovskou hrozbou,“ citovaly slova pedagoga CEVRO Institutu ParlamentniListy.cz.

V této souvislosti mluvil Šedivý o vojenském spojenectví EU a NATO. To je totiž stále více rizikové, protože naráží na jedno velké ALE: „Jmenuje se Turecko. Nedovolí, aby se například informace utajovaného charakteru, které zjistí jejich tajné služby, dostaly do štábu, který pracuje pro Evropskou unii. Všechny informace jsou totiž propojené a každý stát tam informace dává. A je to s nimi stále horší.“

Upozornil, že Evropa je plná různorodých prvků, které dohromady nemohou fungovat bez vůdčí osobnosti, kterou nikde nevidí: „Chybí přirozený lídr, který by byl schopen ostatní přesvědčit, že ho musí poslouchat.“ Dotkl se i stále žhavé problematiky uprchlické krize. „Nebezpečí se likviduje tam, kde vzniká,“ konstatoval podstatnou věc.

„Obrovská chyba v roce 2015 byla ta, že se otevřela náruč, aniž by se zjišťovalo, kdo je kdo. Jako bezpečnostní experti jsme varovali – nejsme proti tomu, aby se zachránili lidé, kteří jsou ohroženi na životě. Logicky. Ale to nejsou všichni. Musí se kontrolovat, být jasné, kdo do Evropy přichází. Tenkrát to politici neslyšeli,“ vysvětlil generál Šedivý.

„Dnes bude velký problém oddělit radikalizované skupiny muslimského vyznání. Ve Francii, Belgii, ale i Švédové budou mít problémy,“ varuje konkrétní země Evropské unie.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 20:03 14. září 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  53
 • Haha
  7
 • Cože
  7
 • Trapas
  6
 • Tvl
  6
 • Sladký
  5


Komentáře