Zloděj století Procházka je i po deseti letech nezvěstný. Kam zmizel?

Dneska je to přesně 10 let od největší loupeže v historii České republiky. Zloděj František Procházka nikdy nebyl dopaden a dodnes ho hledá Interpol i lovci lebek. Ukradl přes půl miliardy korun v hotovosti za bílého dne. Jaká jsou fakta této krádeže století?

Byla sobota, první prosincový den roku 2007. Na pobočce bezpečnostní agentury G4S na pražském Žižkově měl ten den službu třiatřicetiletý František Procházka, který byl v agentuře od léta zaměstnán jako pokladník. Pro svou spolehlivost byl teprve nedávno povýšen na obsluhu peněžního trezoru.V objektu byli ten den mimo Procházky ještě vrátný a jeden hlídač. Rozvoz peněz o sobotách probíhal jen málokdy, když byl trezor přeplněn hotovostí. Procházka přišel do práce v šest hodiny ráno. „V devět by měli přijet,“ zavolal na vrátného. „Jasně, vpustím je dovnitř,“ odvětil nicnetušící vrátný. Procházka odešel pracovat k trezoru. Zakryl kameru, kterou by ho mohl sledovat operační pracovník, a začal přeskládávat stamiliony do připravených pytlů. 

Pět minut před devátou skutečně přijela do areálu bílá dodávka s logem agentury. V tento moment mohla celá krádež skončit fiaskem. Stačilo, aby si vrátný všimnul něčeho podezřelého. Například, že bílá dodávka není skutečné firemní auto nebo že na místě řidiče sedí úplně cizí člověk. Nezpozoroval však nic. Dodávku s nalepeným logem agentury řídil Procházkův, pravděpodobně jediný, komplic Milan Čermák. Toho Procházka vpustil do prostoru, kde se nakládaly peníze.

Procházka neztrácel čas. Celá akce s naložením více než sto kilogramů bankovek trvala čtyři minuty. Před devátou už dodávka opouští areál společnosti. Procházka se svým komplicem neodjel, aby nevzbudil pozornost. Normálně dokončil svou směnu, po sedmé hodině se rozloučil s vrátným a pak už ho nikdo neviděl. Lze si jen domýšlet, co během zbytku směny Procházka prožíval za pocity.

Pracovník, který Procházku tehdy střídal, vzpomínal, že jeho kolega působil nervózně. „Spěchal, o jiných než služebních věcech jsme se nebavili. Jindy byl usměvavý a tentokrát ne, byl ostražitý,“ vypověděl.

Pravděpodobně spěchal za Čermákem, který na něj čekal v dodávce, z níž mezitím lup přesunul do jiného auta. Od Procházky dostal třímilionovu odměnu, pak se rozloučili a už se nikdy neviděli.  Že zmizela velká finanční hotovost, si zaměstnanci firmy všimli až další den v neděli dopoledne. Případu se hned chopila policie, to už však měl Procházka patnáctihodinový náskok. Poslední fotografie zachycující Františka Procházku vznikla na dálnici v německém Frankfurtu. Z časových údajů, kdy byla fotka pořízena, vyplývá, že v době, kdy byla krádež nahlášena, byl už Procházka na frankfurtském letišti a dost možná už seděl v letadle. „Frankfurtské letiště je obrovské. Když to řeknu trochu špatně, je to taková černá díra. Když člověk chce, tak se tam prostě ztratí,“ povzdechl si jeden z vyšetřovatelů.

Františka Procházku dodnes hledá Interpol.

Po Procházkovi bylo hned vyhlášeno celostátní pátrání a brzy i evropský a mezinárodní zatykač. Onen patnáctihodinový náskok se ukázal jako klíčový. Procházka měl všechno skvěle promyšlené a při činu měl i dávku štěstí. Jeho komplice Milana Čermáka police dopadla v březnu příštího roku.  Usvědčující důkazy se našly v jeho počítači. V dubnu 2012 byl odsouzen na devět let odnětí svobody. 

Co se však stalo s hlavním pachatelem Františkem Procházkou, nikdo neví. Podle neověřených informací se měl nějakou dobu skrývat pod falešnou identitou v Dominikánské republice, kde ho vypátral policejní tým přezdívaný „lovci lebek“. Elitní útvar pátral v Karibiku po českých zločincích a několik jich skutečně dopadl. „Mohu pouze konstatovat, že díky této akci jsme získali detailní informace o pobytu hledaného Procházky,“ sdělil tehdy novinářům ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek. 

Stále ale kolují i spekulace, že Procházka již není mezi živými. Podle některých scénářů byl jen nastrčenou loutkou, které se mocní hráči po zisku bez milosti zbavili. Policie doufá, že se s Procházkou ještě někdy setká a všechno si vysvětlí, protože v případu krádeže století zůstalo víc otázek než odpovědí: 

1) Žije ještě František Procházka ? Pokud ano, kam odjel a kde se ukrývá ?

2) Co se stalo s ukradenou půlmiliardou ? 

3) Stojí za krádeží století ještě někdo další ? Opravdu celou loupež naplánovali a provedli pouze dva troufalí zloději ?

Vzhledem k tomu, že ani po deseti letech se vyšetřování krádeže století příliš mnoho neposunulo, je docela možné, že se odpovědi na tyto otázky nikdy nedozvíme.

Fotogalerie

Komentáře