Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Osudy zapomenutých hvězd: Co stálo za smutným koncem Ludvy z Homolků?

    František Husák má za sebou pohnutý osud a doposud nevyjasněnou smrt. | foto: Reprofoto: CSFD/Profimedia

    Nenápadný rachitický herec s křehkou osobností. Tak vykreslují Františka Husáka, představitele Ludvy z Homolkových jeho kolegové z branže. Jaký osud nadaného herce potkal a s čím se v dospělosti potýkal? Démon jménem alkohol ho stál život i přátele! Zemřel za nevyjasněných okolností.

    František Husák byl umělecky nadaný už od mládí. Toužil být lékařem, na medicínu ho však nepřijali. Tak šel studovat DAMU. Mezi jeho spolužáky patřil například Jan Tříska nebo Jan Kačer, se kterým také zahájil svoji hereckou kariéru.

    Kolegové popisují jeho herectví jako něžné, bezbranné a přirozené. Husák měl už během studií velmi křehkou osobnost. Byl spíše nenápadný, introvertní a nesmělý. V jeho projevu se zračil ostych a nevinnost.

    Začal v ostravském Divadle Petra Bezruče, kde se cítil dobře a jistě. K městu přirostl a připadal si tam jako doma. Pak však přešel do pražského Činoherního klubu a právě tam se začala projevovat jeho melancholická nátura a inklinace k alkoholu. Neustále popíjel a všude chodil pozdě. Vygradovalo to až do té míry, že dostal nůž na krk.

    Démon jménem alkohol

    „Sliboval, že nebude pít a také nepil. Jenže přesto byl každý večer ožralý, tak jsme pak zjistili, že má na záchodě, nahoře v té nádobce na splachování flašku vodky. Poznali jsme to tak, že se najednou ozvala strašná rána, když se smekl a do toho záchodu spadl, když tam tu flašku dával zpátky,“ vzpomínal pro Českou televizi v pořadu 13. komnata Pavel Landovský.

    František Husák se vtiskl do povědomí veřejnosti díky roli v trilogii o rodině Homolkových.

    Dostal ultimátum. Buď se půjde léčit, nebo přijde o angažmá.

    Z Činoherního klubu nakonec přeci jen odešel, ovšem za jiných okolností. Umělecký soubor se rozhodl natočit jako památku záznam divadelní hry Višňový sad. Herci Pavlu Landovskému, který tam hrál, však účast z politických důvodů zakázali, a tak Husák napsal dopis, ve kterém stálo, že když tam nebude moci být Landovský, tak on tam nechce být také. Herecký soubor tak definitivně opustil.

    Jako jediný udělal to, co si ostatní jen mysleli. Byl to protest, který nesl velice těžce. Činoherní klub opouštěl poznamenaný nejen posledními událostmi, ale také alkoholem.

    Život v ústraní

    Odešel do Českého Krumlova, kde pracoval s romskými dětmi. Ty ho doslova milovaly. V kulturním středisku s nimi dělal poezii, zpíval a ony tam chodily rády.

    Jednatřicetiletý Husák v roce 1968.

    Následovalo angažmá v loutkovém divadle v Českých Budějovicích. Psal se rok 1979. Následovalo divadlo v Chebu a před revolucí se pak přesunul do Divadla Na Zábradlí. A právě ten moment lze vnímat jako začátek konce. To prostředí ho totiž psychicky vysávalo.

    Obklopen lidmi, přesto úplně sám

    „On si nikdy nestěžoval, ale myslím si, že oproti atmosféře v Činoheráku byl Franta Na Zábradlí hrozně opuštěný. Byl velmi křehoučký, citlivý a myslím, že tam neprožíval příliš šťastné období,“ řekl kdysi jeho velký kamarád Jan Kačer.

    Jan Kačer chodil s Husákem do stejného ročníku na DAMU.

    Úzkostné stavy zapíjel alkoholem a jeho neřest se mu začala velmi rychle vymykat z rukou. Pil i před představením a často se mu tak stalo, že třeba na jevišti ani nezvládl dostatečně artikulovat.

    „Ať mi kluci prominou, ale oni Fandu neuměli moc odhadnout. Tu jeho životní situaci. Fanda to jako střízlivý nemohl pořádně pojmout. Já jsem se jako elév snažil kluky dohonit a on se k nim snažil vrátit,“ vyprávěl před smrtí Vladimír Dlouhý.

    Vladimír Dlouhý s bratrem Michalem.

    Ten sám bojoval s alkoholem a po letech se tak dokázal do Husákovy situace plně vžít: „Když nejste v prostoru a v čase, tak prostě nejste a přitom po vás pořád někdo něco chce. Že musíte být tady a tam. A on třeba něco prošvihl a teď mu nadávali a já si umím přesně představit, jak na ně koukal odněkud z 10. měsíce a říkal si: Co na mě řvete, vždyť já jsem už úplně někde jinde. Jenže pak člověk spadne zpátky na tu zem a co s tím,“ říká Dlouhý.

    Poté, co už nezvládal ani představení, sám se rozhodl, že půjde na léčení. Tam však zůstal, dle svědectví kolegů, úplně opuštěný. Bez blízkých, bez kamarádů. Úplně sám.

    Doposud nevyjasněná tragická smrt

    Počátkem listopadu 1991 našli Františka zakrváceného ležet u silnice. Neležel tam dlouho. Ještě mu v ruce čoudila cigareta. Odvezli ho proto pod dojmem opilosti domů, kde ho po dohledem matky uložili.

    Husáka našli na podzim roku 1991 ležet zakrváceného u silnice. Na následky zranění pár dní poté zemřel.

    Dodnes nikdo neví, co se stalo. Zdali Husáka někdo zbil nebo upadl pod tíhou alkoholu a praštil se do hlavy. Druhý den ráno už neměl vědomí. V nemocnici mu našli hematom způsobený masivním krvácením do mozku. Ležel v hlubokém bezvědomí. Probral se na chvíli pár dní před smrtí, kdy svému lékaři řekl: „Je to všechno v háji.“

    Krátce poté zemřel. Bylo mu 55 let.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 0:01 pondělí 25. září 2017. Anketa je uzavřena.

    • Super
      57
    • Cože
      28
    • Tvl
      24
    • Trapas
      12
    • Haha
      8
    • Sladký
      8