Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Jakubec byl jen jedním z řady. Které fotbalisty zničily deprese?

    Martin Fenin měl našlápnuto mezi hvězdy německé Bundesligy. Zastavily ho i deprese. | foto: iDNES.cz

    Skočil z okna, protože už nezvládl nálety depresí. František Jakubec, někdejší československý reprezentant, který spáchal v pátek sebevraždu, však zdaleka není jediným elitním fotbalistou, jehož život zničila psychická nemoc.

    Chytal za Barcelonu, německou reprezentaci, po přestupu do Hannoveru byl prvotřídní hvězdou, místní modlou. Přesto Robert Enke skočil v roce 2009 pod vlak. Bylo mu dvaatřicet roků.

    Skvělý brankář nezvládl tlak fotbalu i osobní tragédii. Rodina totiž tři roky před jeho smrtí přišla o dvouletou dceru, jež zemřela na vrozenou srdeční vadu. Od té doby se stav německého fotbalisty zhoršoval.

    “Po Lařine smrti jsme se tak semkli, že jsme si mysleli, že láska nám pomůže,” prohlásila jeho žena. Ta ho v době, kdy byl na dně, doprovázela na tréninky. Později adoptovali dceru. Jenže i to byl pro Enkeho nápor, bál se, že o ni přijde, až se provalí, že trpí depresemi.

    Pro to všechno přikročil ke strašnému řešení.

    Enke i Jakubec jsou extrémní případy. Deprese ve fotbale jsou však všudypřítomné. Může za ně tlak, ale také život v bublině slávy, nedotknutelnosti. Po něm totiž přichází přechod do “normálního” světa.

    “Fotbal byl pro mě všechno. Dával pravidla našemu životu,” vyznal se slavný anglický brankář David James. Jemu se přezdívalo Calamity James kvůli občasným zápasovým minelám.

    Horší boj však prožil až po kariéře. Měl deprese, pil, rozvedl se, zbankrotoval. Nebylo to nic výjimečného - podle jednoho průzkumu 33% všech anglických hráčů se do jednoho roka od konce kariéry rozvede a 40% všech hráčů do pěti let od konce kariéry vyhlašuje bankrot.

    “Symptomy vztahující se k depresi a úzkosti jsou mezi profesionálními fotbalisty velmi rozšířené. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení má život profesionálního hráče i stinné stránky,” řekl Vincent Gouttebarge, šéflékař FIFPro, což je organizace sdružující fotbalové profesionály.

    Fotogalerie

    Podle zjištění této organizace 26 procent dotázaných uvedlo, že trpí depresemi nebo úzkostí a špatnými stravovacími návyky. Kolem devatenácti procent hráčů pravidelně pije alkohol, sedm procent kouří a pět procent uvedlo příznaky syndromu vyhoření.

    Nejednoho fotbalistu zasáhnou deprese i během kariéry. Například německý supertalent Sebastian Deisler dal fotbalu sbohem v sedmadvaceti letech. Mohly za to opakující se potíže s kolenem - a deprese.

    “Bojovali jsme za Sebastiana,” řekl v roce 2007 manažer Bayernu Mnichov Uli Hoeness. “Je to jeden z nejlepších hráčů, které jsme kdy v Německu měli. Až do konce jsme doufali, že to je jen noční můra,” dodal.

    Nebyla, ale zároveň i byla. Stejně jako v případě českého talentu Martina Fenina. Kluk z Teplic měl být nástupcem Milana Baroše na hrotu českého útoku. Za 100 milionů odešel ze severních Čech do Frankfurtu, v prvním bundesligovém zápase dal tři branky.

    Jenže pak se zadrhl, měl problémy s pitím, s prášky, fotbal šel na druhou kolej. V roce 2011 při angažmá v Chotěbuzi vypadl z okna. Tehdy prozradil světu, co ho ničí. “Pocity rezignace, záchvaty osamělosti a deprese se se mnou táhnou již několik měsíců. Dočasný únik k lékům situaci jen zhoršil a vyvrcholil touto alarmující diagnózou a tímto úrazem,” přiznal.

    Boj s nemocí však nevyhrál, dnes je na dlažbě a z talentu je zapomenutý fotbalista. Deprese i v jeho případě vyhrály.

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 5:00 středa 28. září 2016. Anketa je uzavřena.

    • Tvl
      8
    • Super
      6
    • Haha
      6
    • Trapas
      6
    • Sladký
      6
    • Cože
      5