Na Floridě válečný veterán zastřelil 5 lidí. Jak to hraje do karet Trumpovi?

Na floridském letišti Fort Lauderdale šestadvacetiletý Esteban Santiago zastřeelil 5 lidí. Santiago je psychicky narušeným válečným veteránem, což by paradoxně mohlo nahrávat do karet Donaldu Trumpovi, který na problematiku neřešených psychických problémů bývalých vojáků upozorňoval. | foto: reprofoto dailymail.co.uk

Letištěm ve floridském městě Fort Lauderdale v pátek otřásla střelba. Šestadvacetiletý Esteban Santiago zde ve frontě na výdej zavazadel zastřelil 5 lidí a dalších 10 osob zranil. Této nešťastné situace by paradoxně mohl využít nově nastupujíící prezident Donald Trump. Ukázalo se, že střelec byl psychicky narušeným válečným veteránem a právě na tento problém Trump během kampaně upozorňoval.

Čekání na zavazadla na floridském letišti Fort Lauderdale se v pátek večer změnilo v boj o přežití. Jeden z cestujících letu z Aljašky vytáhl pistoli a začal střílet do lidí. Pět lidí zastřelil a dalších deset osob bylo se střelnými poraněními převezeno do nemocnice. Pachatele následně zatkla zasahující policie.Vyšetřování odhalilo, že střelcem je šestadvacetiletý Američan s portorikánskými kořeny Esteban Santiago, který je veteránem z války v Iráku. Po návratu z válečné operace, kde byl členem posádky bojového vrtulníku, žil Santiago na Aljašce, kde u něj propukly psychické problémy. Ty vedly i k jeho propuštění z armády.

Santiago je nositelem několika válečných vyznamenání, mimo jiné i medaile za boj s mezinárodním terorismem. Účast ve válce na něm ale zanechala nesmazatelné stopy a propukl u něj posttraumatický syndrom. Po propuštění z armády se mladík, který je otcem malého dítěte, sám přihlásil FBI, že začíná být paranoidní a slyší hlasy, které ho nutí bojovat za Islámský stát. Psychiatr nicméně neshledal jeho stav dostatečně vážným.


Rodina střelce z Floridského letiště se shoduje na tom, že Estebana válka změnila. Po návratu na Aljašku se uzavřel do sebe a jedinou radostí mu bylo jeho dítě. Začal se prý nehezky chovat i k přítelkyni, kterou předtím miloval. Motiv jeho střelby není zatím známý. Do lidí střílel náhodně a zbraň si přivezl v jediném příručním zavazadle, se kterým cestoval.

Tragická událost by paradoxně mohla nahrávat do karet Donaldu Trumpovi, který se 20. ledna ujme úřadu prezidenta republiky. Problematika neřešených psychických problémů válečných veteránů a celkově mizerná úroveň péče o ně byla jedním z klíčových bodů jeho předvolebního programu. Právě zájem o veterány mu získal hlasy většiny americké armády, kteří jeho oponentku Hillary Clintonovou považovali za někoho, kdo je jen pošle umírat do války a dále se o ně nezajímá.

Střelba na floridském letišti ukázala, že psychické poruchy bývalých vojáků, kteří se účastnili válečných operací, jsou skutečným problémem, který si žádá rychlé a účinné řešení. Pokud by Trump dostál svým slibům a poskytl veteránům nový program péče o jejich zdravotní neduhy spojené s traumaty ve válce, mohl by si tak upevnit svou pozici a získat na popularitě.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:44 7. května 2017. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  10
 • Super
  9
 • Haha
  9
 • Trapas
  8
 • Sladký
  8
 • Cože
  6


Komentáře