Proč jsme vůbec lechtiví? Tohle je 7 zajímavých faktů o šimrání

Lechtiví jsme všichni, někdo víc, někdo míň... Co ale o šimrání vůbec víte? | foto: Giphy.com

Nejsilnější zbraň proti tyranům? Lechtání! Tento zákeřný manévr někdy použil každý, kdo vyrůstal se sourozenci nebo se občas rád dětinsky poškádlí s partnerem. Jednoduchým pohybem dostanete toho druhého na lopatky- a ještě se u toho směje. Co ale o tomhle jevu víte?

1.Proč jsme vůbec lechtiví?

Lechtání začíná v momentě, kdy jsou stimulovány konce podkožních nervů. Impuls je poté vyslán do dvou částí mozku - do té, která analysuje dotek a do té, která kontroluje emoce.

2.Dva druhy lechtání

Existují dva druhy lechtání: knismesis a gargalesis. Knismesis doprovází spíš svědění nebo lehké svrbění a nevyvolává smích: to je to, co cítíme, když se nás na kůži dotkne třeba pírko. Gargalesis je pak lechtání způsobené velkým tlakem na citlivém místě na těle.

Lechtání může být i sexy! Zjistil to, jak jinak, doktor Freud.

3.Citlivá místa

Víte, na jakém místě je lechtivý největší počet lidí? Na spodní části chodidla. Je na něm totiž velké množství citlivých nervových receptorů. Ze stejného důvodu je hned na druhém místě podpaží.
Na dalších příčkách je krk a břicho, naše nejslabší místa. Podle vědců je to způsobeno instinkty - smíchem dáváme najevo, že nejsme hrozba, a tím se bráníme, když se nás někdo dotýká na slabých místech.

4.Každý je jinak lechtivý

Je to tak. Takže pokud vás štvalo, že v šimracích bitvách se váš sourozenec nikdy nezačal smát, nesmutněte. Zkrátka máte citlivější nervy.

Někteří mají citlivější receptory, a tak vydrží málo.

5.Proč sami sebe nezlechtáme?

To má jednoduché vysvětlení. Lechtat náš něco může pouze tehdy, když to nečekáme. Když se sami zkoušíme zlechtat, víme, co máme v úmyslu. Pouhý pohled na cizí ruku, jak se k nám přibližuje, není pro mozek dostatečný vjem, aby rozpoznal, že za chvíli nás ta ruka bude lechtat.

6.Fóbie z lechtání

Není to běžné, ale skutečně existují lidé se smrtelným strachem z lechtání. Nebojí se šimrání samotného, ale pocitu bezmocnosti a podvolenosti, který z něj vychází. Mají strach z toho, co by se jim mohlo stát, když během lechtání nevnímají okolí. Tato fóbie se často rozvine u těch, kteří v dětství zažili nějaké trauma v souvislosti s šimráním.

Sami sebe zlechtat nemůžeme - šimrá nás jen ten dotek, který nečekáme.

7.Lechtání je sexy

Lechtání zkoumala velká spousta filozofů a lékařů - mezi nimi i Zikmund Freud. Ten se pochopitelně zabýval především tím, jaké potěšení nám lechtání může přinést. A skutečně. V kombinaci lechtání na erotogenní zóně a sexuální atmosféry, pří níž k šimrání dochází, nás tenhle úkon nerozesmívá, ale vzrušuje.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:56 23. srpna 2016. Anketa je uzavřena.

 • Super
  30
 • Haha
  25
 • Tvl
  12
 • Cože
  11
 • Trapas
  10
 • Sladký
  6
Komentáře