Evropské no-go zóny, 4. díl: Ústecká čtvrť, na kterou zapomněl čas

Kvůli nebezpečným chátrajícím domům nechal magistrát před lety vyrobit tyto cedule. | foto: Profimedia.cz

No-go zóna, sousloví, které dnes nahání strach občanům především západoevropských zemí. Často se jedná o chudé předměstí velkého města, kde se usidlují především cizinci, kteří si tam vytvářejí vlastní zákony. Platí tu pravidla ulice a policie se často bojí v takových lokalitách zasahovat. Pojďme si teď postupně několik takových no-go zón představit. Po nebezpečných čtvrtích ze západní Evropy se v tomto díle přesuneme do českých luhů a hájů. V ústecké čtvrti Předlice se sice nerekrutují budoucí sebevražední atentátníci, ovšem na klidnou procházku to tam zrovna není.

V dávné minulosti to bývala jedna z nejlepších adres ve městě, teď to tam vypadá jako po apokalypse. Řeč je o ústecké čtvrti Předlice, které se dnes většina lidí raději vyhýbá. Láká jen bezdomovce, narkomany, zloděje a v neposlední řadě také filmaře, kteří tu rádi točí kvůli nezaměnitelné scenérii vybydlených domů a prázdných ulic.Před válkou žili v předlické ulici Na Nivách významní podnikatelé, právníci či doktoři. Ti všichni však po válce své byty opustili a s Předlicemi, stejně jako s celými Sudety, to šlo z kopce. Opuštěnou čtvrť začali osidlovat chudí Romové, když se začalo s likvidací jejich osad na Slovensku.

Předlice nejsou na rozdíl od jiných no-go zón líheň teroristů či mafie. O lidech, kteří zde žijí, se nemluví. Jejich životní cíl je většinou se odtamtud dostat, ovšem málokomu se to podaří. Jedna redaktorka kdysi napsala, že narodit se do Předlic jako Rom, to je, jako by vás pánbůh diskvalifikoval už na startu. Kolem čtvrti sice nejsou obehnané ostnaté dráty, ovšem izolace od zbytku města je velká. Jeden kamarád mi řekl, že místní Předlice vidí většinou jen ze skla svého auta, když projíždějí kolem nakoupit do Globusu.

Ústí nad Labem, čtvrť Předlice. Takový nepořádek tu není nic neobvyklého.

Ústí nad Labem, čtvrť Předlice. Takový nepořádek tu není nic neobvyklého.

Mimo narkomanů a lichvářů se do Předlic stahují i obchodníci s chudobou, kteří rýžují peníze z pronájmu sociálních bytů pro chudé, na které přispívá stát. Z Předlic se zkrátka stalo ghetto, kde si život jde svým tempem. Chudá čtvrť má genius loci jako vyšitý, což láká filmaře, novináře či fotografy. Natáčel se tu například film The Aftermath s hollywoodskou hvězdou Keirou Knightley.

Místní politici už nějaký ten pátek mluví o tom, že by se s tím mělo něco dělat. Čtvrť by nejradši zbourali, aby zde mohla vyrůst nová, která už nebude symbolem zmaru, ale naopak symbolem naděje. V Předlicích jde mezitím život dál.

FotogalerieOhodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:48 13. srpna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  20
 • Super
  12
 • Sladký
  12
 • Tvl
  12
 • Trapas
  8
 • Cože
  6


Komentáře

Mohlo by vás zajímat