Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Proč nejezdit na EURO: 10 důvodů, že fotbalový „svátek“ stojí vážně za h...

    Desítky fotbalových fanoušků se neudržely na uzdě. | foto: Profimedia.cz

    Je to jednou za čtyři roky a pořád je to ta stejná písnička odrhující sportovní stránky novin. EURO, údajně fotbalový svátek, ve skutečnosti festival primitivů s nevybitými emocemi a frustracemi. Letos navíc ještě ve Francii. Máte důvody si to nechat ujít a sledovat maximálně v televizi? Máte.

    1. Možná to byl kdysi fotbal

    Fotbal je nejrozšířenější hra na planetě, stačí k ní totiž klidně do klubka smotané smetí a trochu rychlé nohy. Hraje se od nejchudších slumů až po ligy, kde hráči berou peníze velké jako deset vesmírů. Bohužel o samotnou hru jde na EURO (minimálně letos, pokud se bavíme konkrétně) až v poslední řadě. Co víte z novin o zápasech? Skoro nic, zato ale víte, že z Marseille se stala válečná zóna.

    Marseille je město k pláči. Lidé jménem fanoušci se tam perou, opíjejí a rozhodně nefandí.

    2. Lžifanoušci fotbalu

    Říkají si fanoušci, ale ve skutečnosti 90% z nich jsou frustráti, co do sebe na tribuně kopou a žerou sedačky. Když je fotbal, nastupují těžkooděnci, vypravují se speciální vlaky (posléze zdemolované) pro chuligány, létají zápalné lahve, zuby, končetiny, lidé jsou zatčeni, pořád někdo krvácí, je zatýkán, souzen, nebo dostane zákaz vstupu na zápasy. Na hlavu vám přiletí sedačka, kelímek s pivem, kopanec nebo cizí dítě, aniž byste vlastně věděli proč, a to se ani nemusíte žádné rvačky zúčastnit, stačí být jen na tribuně.

    Jak se vyřizují účty na fotbale? Pěstmi. Slyšeli jste někdy o hokejových fanoušcích, co se na tribuně perou?

    3. Je to ve Francii

    Sice krásná země, ale to by nebyli oni, aby v den startu EURO nezačali stávkovat, a to nejlépe rovnou v letecké dopravě, aby to náhodou turisté neměli jednoduché. Francie má jen jeden národní sport, stávku. Stávkují za věci, které by normálním lidem nepřišly v době důležité mezinárodní akce ani na mysl, stávkují za cokoliv, o čem si myslí, že by se na to mohlo vztahovat jejich liberté, égalité, fraternité nebo štědré dotace z Evropské unie. Francie jednou bude stávkovat proti stávkování a pak sama proti Francii. Dobře jí tak.

    4. Fotbalisté mají nevalnou pověst

    Filmování, přehrávání, brečení na trávě, zpovykané chování, manýry filmových hvězd. Pořád je nějaký problém. Ten nemůže hrát, že ho někdo kopl do kotníku, tamten způsobí vylitý jak váza dopravní nehodu ve svém bentley a pak od ní zdrhá (ahoj, pane Limberský), jeden má vazy, druhý má šlachy, třetímu se hnuly vlasy. Nikdo nic neplatil a ta částka taky nesouhlasí.

    5. Muž proti muži neexistuje

    V hokeji se vyřizují účty na ledě, ve fotbale se vyřizují účty na tribuně a v ulicích, špinavou práci za „bílé baleťáky“ dělají jejich fans. Viděli jste někdy fotbalisty na trávě ve skutečném křížku? Neviděli, nedělají to, hnuly by se jim vlasy. A kolikrát jste viděli bitky hokejistů? A taky se na ně každý šampionát těšíte, viďte?

    6. Katastrofální atmosféra na tribuně

    Strašná a strašidelná. Proč jsme zmínili v předchozím bodě hokej? Má to svůj důvod, hokej je celosvětově největší konkurent fotbalu, tak si zkuste vzpomenout, kdy jste naposledy slyšeli o masakrózním „fandění“ na hokeji, kdy lidé zemřeli. Nemůžete si to vybavit, že ano. A teď si vzpomeňte na to, kdy jste slyšeli o úmrtích na fotbale. Brusel a Sheffield by vám mohl napovědět. Zemřely stovky lidí. Zbytečně. Samozřejmě.

    7. Je to nekonečně dlouhé

    Od desátého června do desátého července, takže celý měsíc. Utratíte mezitím finanční rezervu na celý rok a ještě ke všemu se možná stanete obětí za á) teroristy z IS, za bé) „fotbalového fanouška“, jehož jediným smyslem života je porvat se s někým sobě rovným, jako je třeba cizí člověk v jiném dresu poklidně stojící frontu na párek.

    Tohle je k vidění jen na fotbale, konkrétně nyní ve Francii.

    8. Skandály samy o sobě

    Fotbal je podplacený, kapříci pořád někam plavou, kdosi pořád rezignuje, odstupuje, má stopku na dva roky, zákazy pískání nebo dokonce šel sedět. Je tohle hra? Je tohle hra, na kterou vy chcete jet a dávat za ni svoji výplatu?

    9. Úcta ke sportu

    Nikde jinde v žádném sportu se neděje to, co se děje na fotbale. Je právo každého člověka fandit bez bázně tomu, komu fandit chce, a dát najevo sympatie svého týmu. Co se ale děje na fotbale? Už jste viděli zápas, kde by nebyla přítomna jízda na koních, tajní na tribuně a usměvaví fanoušci užívající si jen výkonů? Napovíme vám. Je to všechno od curling až po tenis. Kromě fotbalu. Jako vždy.

    Vedle sebe v poklidu stojí Rusové, Američané a Kanaďané. Ano, hádáte správně, je to hokejový zápas. Konkrétně jeden z olympiády v Soči. Dost rozdíl, nemyslíte? Všichni se baví hrou, nikdo se nepere a nežere sedačky.

    10. Stejně nevyhrajeme

    Od roku 1976, kdy jsme se jmenovali Československo, tak jako pořád. Panenkové došli. Nemáte zač.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 2:00 úterý 11. října 2016. Anketa je uzavřena.

    • Super
      374
    • Trapas
      85
    • Tvl
      17
    • Haha
      14
    • Cože
      11
    • Sladký
      8