Šok, Nagano, neuvěřitelné… Ledecká má zlato! Ale z lyžování. Co to sakra je?

Svět nechápe, Česko nechápe, ona sama také ne. Ester Ledecká je olympijskou vítězkou. Jenže ne ve svém hlavním sportu, tedy snowboardingu, ale ve sjezdovém lyžování.

Jasně, byla asi hlavní českou nadějí na zlato z olympiády. Její dominance na snowboardu, v disciplíně paralelní obří slalom, ji k tomu předurčuje.

Jenže Ester Ledecká, dcera zpěváka a skladatele Janka (teď už se bude psát: Janek, otec Ester), ukázala, že sjezdové lyžování, jemuž se věnuje vedle snowboardingu, není jen rozmar nadšené slečny.

Ester Ledecká při slavnostním ceremoniálu.

Ester Ledecká při slavnostním ceremoniálu.

Je v něm olympijskou vítězkou!!!

Na Hrách v Pchjongčchangu, přesně v areálu v Čongsonu, ovládla superobří slalom.

Češi zahrnuli sociální sítě slovy šok, druhé Nagano…

Svět zkoprněl. „Je to jedno z nejvíce šokujících vítězství v historii celých olympijských her,“ řekl komentátor britské verze Eurosportu.

A sama závodnice rovněž: „Myslela jsem, že ten čas je nějaká chyba, kterou během chvíle musí změnit. Co to sakra je?“

Byla v šoku. Ale hned po závodě ukázala, proč je tak úspěšná. Už myslela na to, jak půjde trénovat na snowboard. Právě zaujetí a píle jsou podle jejích blízkých zásadními aspekty jejího úspěchu.

Proto se věnuje lyžím i prknu, i když se objevují názory, že se bude muset jednou specializovat.

„Mám ráda oba sporty – a den bohužel není nafukovací. Ještě zkusím dneska zvládnout trénink. Až přijdu ke koučům, tak jim to navrhnu, ale nevím, jak se na to budou tvářit. Prý musím večer pro medaili, ale kdybych mohla, tak teď už dávno zase jezdím na kopci,“ vykládala po zlatém závodě na lyžích při rozhovoru s českými novináři.

„Všichni se ještě ptali, jestli by všechny lyžařky měly začít snowboardovat, aby jim to začalo tak jít. No, těžko říct,“ smála se, když všechny specialistky porazila.

Ester Ledecká na trati superobřího slalomu.

Ester Ledecká na trati superobřího slalomu.

Její jízda přitom podle trenérů, bratrů Ondřeje a Tomáše Bankových, rozhodně nebyla ideální. Sama závodnice s tím souhlasila.

„Každopádně, když jsem jela, rozhodně mi nepřipadalo, že to je dobrá jízda. Říkala jsem si: Tohle se nepovedlo, to mi Ondra řekne při videu, tady pak Tomáš. To se jim nebude líbit, až si to zanalyzujeme,“ popisovala, o čem přemýšlela během jízdy.

Ta její trvala jednu minutu, dvacet jedna sekund a jedenáct setin. Česká reprezentantka vyhrála o jednu setinu sekundy před obhájkyní zlata ze Soči Rakušankou Annou Veithovou. Třetí skončila Tina Weiratherová z Lichtenštejnska.

„Celou dobu jsem se soustředila na to, abych jela co nejlíp lajnu. A když se mi něco nepovedlo, hecovala jsem se: Pojď, ještě makej, další pasáž zvládneš líp. A pak se stalo tohle,“ jásala.

„Najednou můžu stát na stupínku, mezi takovými hvězdami. To je něco neuvěřitelného.“

Ano, to je!

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 10:55 17. června 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  81
 • Trapas
  13
 • Haha
  9
 • Sladký
  9
 • Cože
  8
 • Tvl
  8
Komentáře