Musí zemřít sama! Egypťané odpojení klinicky mrtvé Češky od přístrojů nedovolí

Měla to být vysněná dovolená v Hurghadě u moře. A když přišel útok teroristy na turistky slunící se na pláži, vypadalo to, že má štěstí v neštěstí. Nyní je jasné, že se účetní Lenka z dovolené již živá nevrátí. Multiorgánové selhání v důsledku bodných zranění si vybírá svou daň a ona je nyní v káhirské nemocnici na přístrojích ve stavu klinické smrti. Z přístrojů ji však odpojit nemohou.

Ačkoliv se čeští i egyptští lékaři shodli, že by pobodané Češce pomohl jen zázrak, musí být i přesto udržována při životě. Její zdravotní stav se v pondělí prudce zhoršil v důsledku sepse, postupně vypovídaly službu jednotlivé orgány a nepomohla ani snaha specialistů, kteří přiletěli armádním speciálem do Egypta.„Je nám nesmírně líto, ale pacientčin oběh udržují už jen přístroje, fakticky není z medicínského hlediska možné očekávat, že by byla naděje na zlepšení,“ prohlásil šéf pražské záchranky Petr Kolouch, který jako jediný zůstal na místě. Ostatní lékaři včetně partnera a syna pobodané se již z Egypta vrátili. Nicméně není jasné, jak dlouho český lékař na místě setrvá.

Podle islámských zvyklostí, a tedy také egyptských zákonů, je napomáhání ke smrti nepřípustné. A to se týká i odpojení od přístrojů, ke kterým je žena připojená. A protože není možný převoz do republiky, platí pro pacientku zákony země, ve které leží.

„Podle egyptského práva není možné pacienta odpojit od přístrojů, pokud jeví známky života. Ten pacient musí prostě zemřít,“ řekla serveru Info.cz česká velvyslankyně Veronika Kuchyňová Šmigolová.

Přestože to zpočátku vypadalo nadějně a Lenka komunikovala s lékaři i rodinou po telefonu, mnohonásobná zranění ji udolala. „Utrpěla asi šest bodných a řezných ran v horní polovině těla, na hrudi, krku a zádech,“ potvrdil pro iDnes.cz bratr Lenky Aleš.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 8:52 24. listopadu 2017. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  23
 • Super
  18
 • Trapas
  17
 • Sladký
  14
 • Cože
  13
 • Haha
  12


Komentáře

Expres.cz