Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Trump versus soudce: 5 věcí, které vám pomohou se vyznat ve sporu o imigraci

    Donald Trump se dostal do sporu o svůj protiimigrační dekret se soudcem Jamesem Robartem, který jeho prezidentský výnos zrušil. O co vlastně jde? | foto: koláž Expres.cz

    Americký prezident Donald Trump se dostal do vyostřeného sporu s federálním soudcem Jamesem Robartem z města Seattle, který rozsudkem pozastavil platnost Trumpova protiimigračního výnosu. Zatímco znesvářené tábory se hádají a překřikují, je stále těžší chápat o co vlastně ve sporu jde. Máme po vás stručné shrnutí, které vám pomůže se v situaci vyznat.

    1. Trumpův protiimigrační dekret

    Už v předvolební kampani Donald Trump sliboval, že zatočí s ilegální migrací. Svá slova se bezprostředně poté, co se ujal úřadu, rozhodl přetavit v činy. Konkrétní podobou naplnění předvolebních slibů bylo vydání prezidentského exekutivního příkazu, který se stal terčem masivní kritiky.

    Exekutivní příkaz proti imigraci je splněným snem Trumpových voličů, jeho odpůrce ale rozpaluje doběla.

    Dekret po dobu tří měsíců zakazuje na území USA vstup obyvatelům Sýrie, Iráku, Íránu, Libye, Somálska, Súdánu a Jemenu, a to včetně turistů a držitelů platných víz. Na 4 měsíce pak zakazuje přijímání uprchlíků. Kritici Trumpovu výnosu vytýkají, že je rasistický a cílený jen proti muslimům, to ale prezident odmítá a za pravdu mu dává například i ministr zahraničí Spojených arabských emirátů.

    2. Soudní pozastavení platnosti výnosu

    Kromě masivních protestů v ulicích měl protiimigrační výnos Donalda Trumpa i soudní dohru. Na soudy se obrátilo několik lidí, kterých se výnos dotýkal a kteří by díky němu museli Spojené státy opustit. Za pravdu nejprve dali soudy žalobcům ve státech Minnesota a Washington. Následně se spor přenesl k federálnímu soudu, jehož rozhodnutí již má platnost na území všech států USA.

    Zatím poslední slovo měl federální soudce James Robart z města Seattle. Rozsudkem, který má vůči Trumpovu příkazu formu předběžného opatření dočasně pozastavil platnost prezidentského výnosu a federálním orgánům, které měly příkaz vykonávat zakázal podnikat kroky k jeho výkonu. Dočasně tak tedy zákaz padl a občané sedmičky převážně muslimských zemí mohou v tuto chvíli do Spojených států cestovat a pobývat na jejich území.

    3. „Takzvaný“ soudce Hobart

    Soudce James Hobart do svého přelomového rozhodnutí nebyl žádnou známou tváří americké justice. Do funkce ho jmenoval prezident George Bush a rozhodně nelze říct, že by Hobart nějak působil v politice a vyjadřoval své politické preference. Podle vlastních slov vždy vykonával svou funkci apoliticky podle svého nejlepšího svědomí a americké ústavy a na prvním místě pro něj vždy byla spravedlnost.

    Soudce Robart je ve funkci od dob George Bushe. Až teď se ale vzepřením se proti Trumpovu dekretu dostal do popředí zájmu.

    Trumpa rozhodnutí soudce Hobarta pochopitelně rozlítilo, označil ho za nehorázné a o samotném Hobartovi píše posměšně jako o „takzvaném soudci“. Následně pak Trump napsal, že pokud v Americe dojde k muslimskému teroristickému útoku, bude na vině právě soudce Hobart, který umožnil příliv uprchlíků. I za tato svá vyjádření sklízí Trump kritiku.

    4. Systém brzd a vah

    To, k čemu mezi Trumpem a soudcem Hobartem došlo, je typickým uplatněním takzvaného systému brzd a vah. Toto po celém světě platné uspořádání dělby moci spočívá v dělení stání moci na moc výkonnou, moc zákonodárnou a moc soudní. Ty se pak navzájem doplňují, ale i kontrolují a zabraňují v tom, aby se jedna z těchto tří větví do svých rukou pokusila uzmout více, než jí náleží.

    Trump je v tomto dělení zástupcem moci výkonné, soudce Hobart té soudní. Moc zákonodárnou pro úplnost reprezentuje ve Spojených státech Kongres. Krok, který soudce Hobart podnikl pak směřoval k tomu, že podle jeho názoru Trump jako prezident překročil pravomoci, které mu náleží a svým nařízením narušil onu rovnováhu státní moci. Hobart tedy uplatnil brzdící mechanismus moci soudní vůči moci výkonné.

    5. Co bude dál?

    U soudce Hobarta spor o přístup k imigraci rozhodně nekončí. Stejně jako v Česku je i americká soudní soustava vícestupňová a tak po odvolání Bílého domu věc projedná ještě minimálně odvolací federální soud. Podle odborníků je ale prakticky nevyhnutelné, že tím, kdo bude mít definitivní poslední slovo bude až nejvyšší soud Spojených států, který rozhoduje o nejzávažnějších právních otázkách.

    Co udělá Donald Trump proto, aby dosáhl svých cílů?

    Do doby, než padne deinitivní verdikt, nicméně stále platí, že Trumpův protiimigrační dekret je pozastaven a formálně je tedy situace pro Iráčany, Íránce, Syřany, Libyjce, Somálce, Jemence a Súdánce stejná jako před vydáním exekutivního příkazu. Lze ale očekávat, že Bílý dům se ještě bude snažit Trumpovo omezení imigrace opět prosadit, ať už cestou jiného exekutivního příkazu nebo jinak, což je ostatně předmětem vášnivých diskusí právního odboru Bílého domu.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 5:00 středa 7. června 2017. Anketa je uzavřena.

    • Trapas
      12
    • Super
      11
    • Haha
      6
    • Cože
      5
    • Tvl
      5
    • Sladký
      4