Triky developerů: Dvoupokojové byty nabízí jako jednopokojové, aby ušetřili parkovací místo

Byty, které nabízejí developeři. | foto: FTV Prima

Developeři vykazují 2+kk jako 1+kk. Mohou tím pádem ušetřit parkovací místa. Z legislativy je dáno, že na dva jednopokojové byty připadá jedno místo k parkování. Problém potom může být nejen u majitelů bytu, ale i o ostatních obyvatelů rezidence a blízkého okolí.

Developeři nabízejí dvoupokojové byty jako jednopokojové, a to z důvodu parkovacích míst. „Jednopokojový byt nemá nutnost parkovacího stání,“ vysvětlil problém realitní expert Tomáš Kučera. V praxi to vypadá tak, že developer udělá jednopokojový byt o větší výměře a potom nemusí poskytnout parkovací místo. Člověk se ovšem hned pozastaví nad tím, proč do jednoho pokoje vedou dvoje dveře, navíc hned vedle sebe.Parkoviště v těchto oblastech jsou potom přeplněná a lidé nemají kde zaparkovat. Dle legislativy je totiž jedno parkovací stání na dva takovéto byty. „Ono je to 2+kk, ale my vlastně to máme jako 1+kk–2+kk právě jenom z důvodu počtu těch stání, abychom se do toho vešli jako legislativně,“ uvedla bez ostychu na adresu parkovacích míst infolinka firmy Trigema.

V plánku je přitom vidět, kudy přesně by měla vést případná příčka. Tím pádem by byt získal status dvoupokojového. Je ovšem nabízen jako jednopokojový a nemá tedy samostatně nárok na parkovací místo. Navíc z předsíně vedou nepochopitelně do jednoho pokoje dvoje dveře, které jsou vystavěné vedle sebe, developer tedy počítá s rozdělením na dva pokoje.

Naznačení příček v bytě.

Naznačení příček v bytě.

Tímhle problémem nejvíce trpí města, regiony, majitelé bytu a i lidé z okolí. Parkoviště jsou přeplněná, a proto vzniká problém s parkovacími místy. Nicméně David Jirůšek, mluvčí developerské firmy Finep, tohle jako problém nevidí: „Ve zkolaudovaných domech - novostavbách i starší zástavbě - probíhají následné změny dispozic bytů jejich vlastníky poměrně běžně. Nesetkali jsme se s tím, že by zájem klientů převyšoval počet nabízených parkovacích míst nebo stání u jednotlivých rezidenčních projektů.“

Byty, které nabízejí developeři.

Byty, které nabízejí developeři.

Nové byty, kde by se mohl vyskytnout problém s parkovacími místy, se budou stavět na pražském Barrandově. Zde se počítá s tím, že mnoho nových parkovacích míst nepřibude.

Koupí 1+kk nemáte nárok na parkovací místo

Developeři spoléhají na to, že pokud udělají byt o větší výměře a naznačí, kudy by měla vést příčka, tak že byt bude vedený jako 1+kk, ale reálně se jedná o 2+kk. Navíc do těchto bytů vedou z předsíně nepochopitelně dvoje dveře, které jsou navíc vystavěné vedle sebe. Je tedy jasné, že developer počítá s vystavěním příčky, která byt změní na dvoupokojový.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:29 11. listopadu 2017. Anketa je uzavřena.

 • Cože
  9
 • Super
  8
 • Sladký
  7
 • Trapas
  6
 • Tvl
  6
 • Haha
  4


Komentáře