Nejlepší rozhodčí Královec je zase mimo hru. Místo něj píská derby chráněnec Berbra

Dlouhodobě nejrespektovanější český rozhodčí Pavel Královec (vlevo) derby zase pískat nebude. Místo něj dostane šanci kontroverzní Jan Jílek. | foto: Profimedia

Ať se Plzeň nezlobí, ale tohle je největší zápas. Událost půlroku. Derby Slavia–Sparta je nejvíc, tak to prostě je. Tak proč ho, proboha, nepíská nejuznávanější český rozhodčí? Pavel Královec místo toho o víkendu odřídí šlágr Brno–Liberec. Derby povede Jan Jílek, pochop faktického šéfa asociace Romana Berbra.

Až přivedou kapitáni Milan Škoda s Davidem Lafatou v neděli svoji Slavii a Spartu před našlapané tribuny v Edenu, bude se Pavel Královec jen dívat. Přitom je to chlapík, který píská Ligu mistrů, Evropskou ligu, byl na mistrovství Evropy i olympijských hrách.Navíc má šanci, že se ukáže příští rok na akci největší – na mistrovství světa v Rusku.

Jenže doma je to rozhodčí pro menší (při vší úctě) zápasy. Derby za posledních pět roků řídil pouze jednou, a to v dubnu 2015. Duel Sparta–Plzeň, jenž byl v minulých sezonách při tehdejším úpadku Slavie zásadním, v boji o titul ani jednou. „Jedu tam, kam mě pošlou,“ glosoval to.

Nic jiného mu nezbývá ani teď, v sobotu ho čeká souboj mezi Brnem a Libercem. Důležité utkání, ale ne rozhodně zážitek kalibru derby.

Dříve se mělo za to, že Královce chrání Dagmar Damková, manželka Romana Berbra, šéfka české komise a členka té evropské. Tlaky na sudího jsou v derby či duelech Sparta–Plzeň enormní, ona chtěla, aby byl v klidu. Královec se totiž stal její výkladní skříní.

Jenže podivná praxe pokračuje i po nástupu Poláka Michala Listkiewicze do funkce šéfa sudích. Je to prostě divné, nic na tom nemění ani slova místopředsedy komise Petra Mlsny: „Pan Královec píská jiné ligové a důležité zápasy. Jde o legitimní úvahu komise, kdo bude pískat dané utkání, víc vám k tomu neřeknu.“

Jan Jílek pískal derby v dubnu roku 2014.

Jan Jílek pískal derby v dubnu roku 2014.

Jasně, takže je dobrý na zápasy Realu, United i City, klubů z Manchesteru, ale derby nedá? To je nesmysl.

Místo něj naskočí muž, který je až moc blízko Berbra, fotbalového lorda Voldemorta. Jan Jílek je předsedou jihočeského svazu, přesně tyto funkce má Berbr obsazené svými věrnými a přes ně ovládá celé hnutí. Navíc Berbr vždy „kopal“ za Plzeň, kde žije, i když to – logicky – hlasitě odmítá.

Viktorce by se v neděli hodila remíza, zkrátka ztráta obou hlavních rivalů v boji o titul. Uvidíme, jakým směrem Jílek zápas povede.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 9:06 12. ledna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  11
 • Tvl
  8
 • Trapas
  7
 • Haha
  6
 • Cože
  5
 • Sladký
  4


Komentáře