Tři osudoví muži v životě Dany Medřické: Před smrtí ji potkala láska, pak zemřela

  •   16:03
  • diskuse

Kteří muži zamíchali kartami v životě Dany Medřické? | foto: Koláž Expres/Profimedia

11. července by oslavila sedmadevadesáté narozeniny. Legenda mezi českými herečkami Dana Medřická, maminka Václava Vydry, žila naplno, zemřela však předčasně. Na sklonku života ji potkala láska k horkokrevnému Španělovi. Zemřela jen několik měsíců po svatbě. Jak se to celé seběhlo?

Doktorka Fastová z Nemocnice na kraji města nebo bláznivá maminka Hanáková z Takové normální rodinky, Dana Medřická se v roce 1945 provdala za o 18 let staršího herce, režiséra a zarytého komunistu Václava Vydru ml., otce herce Václava Vydry nejml.Ten se měl dokonce postarat o vyhazov z divadla sestry Lídy Baarové Zorky Janů, kterou ztížené společenské postavení dovedlo až k sebevraždě. Medřická kvůli němu vstoupila do strany, názorově se však rozcházeli.

Zpočátku manželského života prožili velké trauma. Přišli o dítě.

„První děťátko jim umřelo. Pro ni to byl strašlivý šok,“ řekla v dokumentu Předčasná úmrtí Luba Skořepová s tím, že ještě ten večer musela Dana hrát. Byla však prý neuvěřitelně silná a nezdolná. Druhé dítě bylo vymodlené. Vašík se narodil v roce 1956.

Václav Vydra byl o 18 let starší než Dana.

Václav Vydra byl o 18 let starší než Dana.

Zrod velké lásky

Když byl Vydra ještě v kočárku, poznala Medřická muže, který se jí postaral o životní obrat.

„Jednou, když jsme odcházeli z představení a vyšli ven, čekal tam takový muž s kyticí růží. Řekl jí, že je ze Španělska a že kdykoliv mu bylo úzko nebo zle, šel se na ni podívat a vždy ho to vzpamatovalo, pročistilo a rozradostnilo. Teď že musí odjet zpátky do své rodné země, tak se s ní chce rozloučit a poděkovat za všechnu pomoc, kterou mu poskytla svým krásným hereckým uměním,“ zavzpomínal kdysi Radovan Lukavský.

Artemio Precioso Ugarte

Artemio Precioso Ugarte

Profesor makroekonomie na Univerzitě Karlově Artemio Precioso Ugarte Danu od té chvíle platonicky miloval. V rodné zemi měl však manželku a respektoval to, že i Dana má svého manžela. Poslal Medřické ještě dva pohledy a odmlčel se.

Jednoho dne, psal se rok 1979, však na Danu opět čekal po představení u vrátnice divadla. Opět s květinami.

„Máma ho pozvala k nám. Vzpomínám si, že táta se tenkrát zvedl a přinesl ty pohledy, co on mámě posílal. Artemio nás pozval celou rodinu do Španělska,“ vzpomíná na návštěvu Danin syn Václav.

Než byly ovšem prázdniny, hereččin manžel zemřel. Mladý Václav Vydra, který byl tenkrát na vojně, přemluvil mámu, aby jela do Španělska sama. Dala na něj a vydala se na cestu.

Ve Španělsku došlo k nečekané situaci. Artemiova žena dostala infarkt a zemřela. Z Dany a jejího Španěla se rázem stala vdova a vdovec. Do pohledného jižana se bláznivě zamilovala.

Danu Medřickou potkala před smrtí láska. Nestihla si ji však náležitě užít. Zemřela předčasně.

Danu Medřickou potkala před smrtí láska. Nestihla si ji však náležitě užít. Zemřela předčasně.

Poté, co se vrátila domů, už bylo vše jasné. Dvojice si neustále volala, a jak popisuje Luba Skořepová, Dana samou láskou doslova zářila. Jako by chytla zcela nový dech do života. Přestože byla zralou ženou po šedesátce, prožívala jejich vztah tak intenzivně, že se rozhodla Artemia si vzít.

Poté, co tak učinili, společně cestovali. Projezdili kus Evropy a společného Silvestra trávili například v Paříži. Byla šťastná, stálo před ní však životní dilema. Volba mezi životem doma, anebo ve Španělsku.

Ačkoliv Artemia neskonale milovala, nechtěla opustit syna, svou práci ani zemi. Rozhodl za ni však osud.

„Nakonec smrt vždycky vyřeší všechno a v tomto případě vyřešila její rozhodování,“ tvrdí Vydra.

„Životní dilema za maminku vyřešila smrt,“ tvrdí Václav Vydra.

„Životní dilema za maminku vyřešila smrt,“ tvrdí Václav Vydra.

Dana Medřická zemřela na infarkt v roce 1983. Bylo jí 62 let. Artemio zemřel až v devadesáti letech. Psal se rok 2007.

Fotogalerie

Komentáře