Úspěch studentů ČVUT: Mladí konstruktéři postavili ultralehkou stíhačku

Studenti pražského Českého vysokého učení technického na sebe mohou být právem hrdi. Podařilo se jim sestrojit unikátní ultralehkou stíhačku, která absolvovala úspěšný první zkušební let. Na projektu se pracovalo 17 let a stál několik desítek milionů korun.

Fotogalerie

Studenti fakulty strojní pražské ČVUT zaznamenali historický úspěch.

Po sedmnácti letech tvrdé práce se jim podařilo zkonstruovat funkční ultralehkou stíhačku, která včera úspěšně absolvovala první zkušební let.

Na vzniku letounu nazvaného UL-39 Albi se během jeho náročného vývoje podílelo přes 130 studentů. Malé dvoumístné letadélko je vyrobeno ze speciálního uhlíkového kompozitu. Ten zaručuje maximální pevnost při minimální hmotnosti pouhých 320 kilogramů.

Nejedná se tak o klasickou stíhačku, ale spíše o sportovní ultralight, který umožní zažít pocit pilotování stíhacího letadla. Za to může i skutečnost, že letadlo není poháněno vrtulí, ale motorovým dmychadlem ukrytým v trupu stroje.

O pohon se stará speciálně upravený litrový motor z motockylu, který dokáže UL-39 Albi rozpohybovat rychlostí až 200 km/h. Plánuje se zvýšení maximální možné rychlosti na 320 km/h. Stroj je jedinečný i tím, že díky jeho konstrukci není vidět na radaru.

Zkušební pilot Radim Štěrba si během prvního letu stroj pochvaloval.

Jak on, tak studentští konstruktéři věří, že stroj, který by mohl stát okolo pěti milionů korun by mohl výrazně zlevnit výcvik vojenských pilotů.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:09 středa 3. srpna 2016. Anketa je uzavřena.

  • 31
  • 9
  • 8
  • 7
  • 7
  • 7