Triumvirát ČSSD? Složitý a nesrozumitelný unikát, míní politolog Trávníček

  •   16:17
  • diskuse

Triumvirát nechápe ani politolog Matěj Trávníček. | foto: Koláž Expresu

Vrchní představitelé ČSSD svým voličům tedy pořádně zamotali hlavy! Ve vedení skončil Bohuslav Sobotka a strana se rozhodla pro jakýsi triumvirát, i když jeho existenci oficiálně popírá. Toto rozhodnutí nechápe mnoho lidí, včetně politologa Matěje Trávníčka, který bizarní situaci pro Expres.cz okomentoval.

Bohuslav Sobotka je nadále premiérem, ale už není předsedou ČSSD. Ve funkci ho nahradil ministr vnitra Milan Chovanec, volebním lídrem je ale ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. „Kdo se v tom má vyznat,“ ptají se zmatení voliči.Jako těžko srozumitelný krok vidí vznik pomyslného triumvirátu i Matěj Trávníček. „Je to zkrátka moc složité, může to vést k vnitrostranickým třenicím a pro voliče je to obtížně srozumitelné,“ vysvětluje politolog pro Expres.cz.

Co je ale největším problémem kooperace mezi hlavními představiteli ČSSD? Podle Matěje Trávníčka je to zmatek, který unikátní triumvirát vyvolává mezi voliči sociální demokracie.

„Je tady premiér, který už není předsedou strany ani lídrem, ale ve volbách kandiduje. Je tady zastupující předseda Chovanec a je tady kandidát na premiéra Lubomír Zaorálek. Kdo z nich je ten hlavní? Je Bohuslav Sobotka špatný premiér, když už není kandidátem na opětovné obsazení této funkce,“ vyjmenovává politolog Trávníček otázky, které zajímají nejen jeho, ale i voliče sociální demokracie.

Trávníčkovi nové vedení ČSSD lehce připomíná dvě situace z minulosti. „V roce 2010 byl po vynuceném odchodu Mirka Topolánka šéfem ODS David Vodrážka a stranickým kandidátem na premiéra Petr Nečas. V roce 2013 pak rovněž v ODS stálo v čele duo Martin Kuba – Miroslava Němcová.“

Devětadvacetiletý politolog ale zdůrazňuje, že teď se jedná o něco, co v Česku nemá obdoby. „Trojkolejnost, se kterou přichází ČSSD, to je vcelku unikum.“

Fotogalerie


Komentáře