Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Horor na Bulovce: Jsme zoufalí, neočkovaní plní nemocnici a personál odpadává, říká sestra

    Covidové oddělení ve Fakultní nemocnici Bulovka | foto: Profimedia.cz

    Počty nově nakažených covidem-19 nadále rapidně stoupají, Evropou se navíc začala šířit mutace omikron. A pod náporem pacientů, kteří potřebují akutní péči, dostávají zabrat nemocnice. Mimořádně zle je na tom pražská Bulovka, která musela řadu oddělení předělat na covidová, a tím pádem není prostor pro léčení žádných jiných zdravotních problémů. „Nestíháme se ani převléct, jsme vyhořelí,“ popisuje sestřička Michaela.

    Informace o tom, že Bulovku nová vlna koronavirové pandemie doslova drtí, začaly prosakovat na veřejnost. Expres.cz se obrátil na zdravotní sestru, která ve známé nemocnici pracuje již řadu let.

    „Je to naprosto zoufalá situace, oddělení po celé nemocnici se mění na covidová, včetně ARO a urgentního příjmu, kde jsou lidé na plicních ventilacích. Muselo se zavřít třeba i kožní a oční, na ortopedii se také zavřelo celé jedno oddělení a udělala se tam covidová lůžka,“ popisuje sestřička Michaela. 

    Situace se podle ní na Bulovce mění doslova z hodiny na hodinu, což zdravotníky vystavuje velké stresové náloži.

    „V osm ráno jsem přišla do práce a v jedenáct nám řekli, že je oddělení transformováno na covidový režim, ať se podle toho zařídíme. Nestihli jsme se ani předpisově obléct. Když vám tam najednou přistanou čtyři covidoví pacienti, je to docela problém,“ krčí rameny.

    Problémem ovšem není zdaleka jen rapidně se zvyšující počet pacientů. Zároveň s tím naopak postupně oslabuje personál.

    „Začíná to tu postupně odpadávat. Sestřičky i šéfové oddělení jsou pozitivní. Odkašlou si to doma, naštěstí jsou všichni očkovaní a mají lehké průběhy, ale do práce pochopitelně nemohou,“ vysvětluje Michaela a jedním dechem dodává, že služby musí pokrýt ti, co jsou po ruce. 

    „Teď jsem v práci na třídenní směně od pondělí do středy, vždy od rána do sedmi hodin večer. Ve čtvrtek se z toho vzpamatuji a pátek, sobota a neděle jsem tu znova,“ popisuje.

    Covidové oddělení ve Fakultní nemocnici Bulovka

    Většina akutních případů jsou podle Michaely neočkovaní lidé. A dalším marginálním problémem, který plyne z toho, že se o ně lékaři musí starat, je ten, že pak není prostor na péči o ostatní.

    „Jsou to v drtivé většině případů neočkovaní lidé, kdo potřebuje akutní péči na ventilacích. Na úkor toho jsou anesteziologové na ARO a covidových odděleních a nemohou být u operací. Ruší se tedy plánované operace, bez ohledu na to, že je ti lidé potřebují a mají například bolesti. Nedá se to personálně pokrýt,“ vysvětluje zdravotnice s tím, že očkovaní si zkrátka onemocnění covid-19 odbudou doma, ale zpravidla akutní péči vůbec nepotřebují.

    Kam až situace může zajít, je otázkou. Podle Michaely je další lockdown naprosto nevyhnutelný. Velkou neznámou je i to, jak se budou s kritickou situací vyrovnávat sami zdravotníci.

    „Na oddělení jsme úplně vyšťavení, někde je třeba jedna sestra na dvacet lidí. Člověk je z toho prostě vyhořelý, to pak doma jen sedíte a koukáte do zdi. Zdravotníci, kteří už to zažili, do toho znovu jít nechtějí, protože nevidíte pomalu nikoho z rodiny, nechcete je ohrozit. Chodíte do práce a nevíte, co bude druhý den, jak se pokryjí služby. Jsme unavení,“ zoufá zdravotní sestra.

    „Ale jak řekl jeden doktor, my nepotřebujeme soucit. Potřebujeme, aby se lidé očkovali,“ dodává.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 18:30 středa 30. března 2022. Anketa je uzavřena.

    • Super
      63
    • Trapas
      31
    • Haha
      20
    • Tvl
      16
    • Cože
      5
    • Sladký
      3