Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz
    Jaké jsou osudy postav z Císařova pekaře? Vraždy, popravy a darebáctví
    Barbora Koukalová   23:42
    5/5

    Tycho Brahe

    Z okolí císařovy skvadry je to snad jediná kladná postava, která se tehdy v Rudolfově nejbližším okolí pohybovala, ostatně Tycho byl vědec, filozof a právník, neměl tedy na pletichy čas a raději se věnoval zásadnějším věcem, jako je zkoumání oblohy.

    Je sice pravda, že ve svém nejslavnějším výzkumu se mýlil, tvrdil totiž, že Země je střed vesmíru a že Slunce obíhá kolem ní, ale i když se jednalo o tak zásadní omyl, jeho nebeské výzkumy a teze sloužily dále jako základy ostatním astronomům, o něž se mohli opřít, proto bude Tycho vždy uveden v učebnicích dějepisu.

    Tycho Brahe zemřel v Praze, nové poznatky zkoumání jeho ostatků dokonce hovořily o otravě rtutí. Dánský astronom je v Praze také pohřben, a to v kostele Matky Boží před Týnem na Staroměstském náměstí.

    Tento dánský astronom přijel na pozvání císaře Rudolfa do Prahy roku 1599 a žil zde až do své smrti, která přišla velice brzy, jen dva roky poté, co se do Prahy nastěhoval. Jako dvorní astronom dostal i svůj dům, ten dodnes stojí na Hradčanech v tehdejší součásti hradních pozemků. Císařově oblibě alchymie se zavděčil i tím, že mimo astronomie se věnoval také astrologii, takže je jasné, že se jednalo o mimořádného Rudolfova oblíbence.

    Dlouho se tradovalo, že Tycho zemřel na prasklý močový měchýř, a nové výzkumy dokonce tvrdily, že mohl být otráven, protože v jeho ostatcích se našly stopy rtuti. Že by za to mohli darebáci Russworm, Lang a Kelley, jimž mohl být nový císařův protežé trnem v oku?

    Nakonec podle dánských a i českých odborníků, kteří Braheho ostatky zkoumali, nikoliv. Skutečně to v jeho čtyřiapadesáti letech vypadá definitivně na přirozenou smrt, a to ne na prasklý močový měchýř, ale nejspíše na selhání ledvin. Dánskému astronomovi se můžete jít „poklonit“ buď na Staroměstské náměstí do kostela Matky Boží, nebo na něj myslet procházkou po pražských Dejvicích, kde se nachází Tychonova ulice hned pod Královským letohrádkem.

    Fotogalerie