Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz
    Jaké jsou osudy postav z Císařova pekaře? Vraždy, popravy a darebáctví
    Barbora Koukalová Expres.cz
      23:42
    2/5

    Filip Lang z Langenfelsu

    Jestli je pro někoho pejorativní výraz „lokaj“ přesným vyjádřením úlisné osobnosti, je to právě Filip Lang, služebníček, který začínal jako podržtaška u Ferdinanda Tyrolského, rakouského arcivévody z rodu Habsburků. Tam se naučil vycházet se všemi a nikdy si neopomněl za své službičky říct o odměnu. Jeho na první pohled jedinečná oddanost svému pánovi ho dovedla až na dvůr císaře Rudolfa, kde Lang teprve ukázal, co doopravdy dovede.

    Filip Lang z Langenfelsu byl původně židovského vyznání, konvertita ke katolictví. Jako sluha se dostal až ke dvoru a tam začal využívat svého prospěchářství, až byl povýšen do šlechtického stavu.

    Bohuš Záhorský jako komoří Lang a Jindřich Plachý jako magistr Kelly. Výstavka podvodníků, jimiž se Rudolf II. obklopoval.

    Sám Rudolf, moc neschopný ve státnických věcech, se nechtěl nechat obtěžovat oficialitami, a tak v podstatě nechal Langa vládnout za sebe. Lang, obyčejný slouha s židovským původem, měl už v té době darovaný šlechtický titul von Langenfels a později byl dokonce povýšen do rytířského stavu.

    A čeho ten se navyváděl!

    Za každou audienci u císaře, kterou vždy osobně schvaloval, si nechával platit, nahrabal si tak neskutečné jmění. Tedy scéna, kdy se Jan Werich jako císař Rudolf hrozí toho, jak žije na dluh a Lang mu nabízí svou půjčku, není od věci. Lang si žil na neskutečně vysoké noze a bylo mu to málo, zaplétal se proto do podvodů a dokonce měl mít na svědomí i vraždu pro majetek. Ovšem ani peníze a tituly nenaplnily jeho touhy po moci, chtěl ovládat dvůr, císaře i zemi, zbavoval se každého protivníka.

    Na jeho slizkou povahu tvrdě narazil jeho kamarádíček maršál Russworm, jehož uvěznili za zabití muže, který na Russworma nachystal léčku. Lang svým vlivem docílil toho, že Rudolf nevystavil svému oblíbenci propuštění z vězení. Russworma popravili v roce 1605 na Staroměstském náměstí a o chvíli později se měl na místě vykonání rozsudku objevit posel s císařskou milostí.

    Proč přijel pozdě?

    Nejspíše ho zdržel právě komoří Lang.

    Filip Lang z Langenfelsu byl pěkný darebák, na dvoře císaře využíval svého vlivu. Zemřel ve vězení.

    Ruka spravedlnosti nakonec dopadla i na slouhu Langa z obyčejné rodiny, který si chtěl žít jako pán – jeho intrik už měli všichni dost a navíc se zapletl do spiknutí proti císaři. Byl odsouzen k žaláři, v němž také roku 1610 zemřel.

    Údajně ne přirozenou smrtí.

    Mimochodem, mnoho lidí si nespojí, že herec Bohuš Záhorský, který bravurně stvárnil komořího, se pak objevil jako král v pohádce Šíleně smutná princezna, jehož dceru Helenu Vondráčkovou musí rozesmát princ Václav Neckář.