Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Jaké jsou osudy postav z Císařova pekaře? Vraždy, popravy a darebáctví

    Je to jedna z nejoblíbenějších kostýmních veseloher, roztomilý popleta Rudolf II. a jeho pekař Matěj spolu procházejí sítěmi intrik poddaných a hostů rudolfínské doby a císařského dvora. Kromě Jana Wericha v jeho životní dvojroli snímek okupuje také sebranka darebáků, kteří měli volný přístup k panovníkovi, jenž tak bláhově miloval alchymii a věřil na Golema. Jaké jsou jejich skutečné osudy plné intrik, podvodů, zlodějen, a dokonce i vražd?
    Barbora Koukalová   23:42
    1/5

    Kateřina Stradová

    Měla německé a italské předky a pocházela ze vzdělané rodiny, její otec pracoval přímo na dvoře Rudolfa II. Pakliže jste tedy podle filmu žili v domnění, že císař a hraběnka jsou si nějak věkově blízcí, nebylo tomu tak. Dělilo je sedmadvacet let a Kateřina Stradová se intimně sblížila s Rudolfem ještě před dosažením svého patnáctého věku, jemu bylo přes čtyřicet let.

    Kateřina Stradová se původně jmenovala Anna Marie, jméno Kateřina pak přijala až na Rudolfově dvoře.

    Stradová, kterou hraje Marie Vášová, porodila Rudolfovi šest dětí, prvorozence v osmnácti letech. Julio Caesar byl zmetek, trpěl několika poruchami a deviacemi, zabil svou milenku, její tělo zohavil a pak na něm měl dokonce vykonat soulož.

    S Rudolfem měla Stradová šest dětí, ale nikdy se nestala jeho manželkou. Když Jan Werich ve filmu křičí na Marii Vášovou „na svatbu jsme oba chudí, já penězi a vy urozeností“, je to vlastně pravda. Za Rudolfa sice v Praze nastal rozkvět, ale hlavně v oblasti kultury a umění, za což panovník vydával nemalé částky. A Stradová byla jen dcerou malíře a antikváře Ottavia Strady. Ten měl štěstí v tom, že Rudolf si v umění libuje, proto pozval tohoto malíře z jeho rodného Norimberka do Prahy. Strada si zde koupil na Staroměstském náměstí domy a vedlo se mu celkem dobře, zvláště poté, co se jeho Kateřina stala císařovou milenkou a matkou jeho dětí.

    Z šesti potomků se dospělosti dožili jen tři, prvorozený syn se jmenoval Julio Caesar a byla to zrůda par excellence. Měl mít dědičnou psychickou poruchu rodu Habsburků vzešlou z mísení příbuzenské krve. V Českém Krumlově zabil svou milenku Markétu Pichlerovou (napoprvé mu to nevyšlo a dívka přežila), její tělo zohavil a naházel do rakve. Julio byl následně držen v domácím vězení, kde se jeho deviace ještě zhoršovala. Zemřel v asi čtyřiadvaceti letech, datování není přesné. Stradová ho přežila o několik let, stejně jako císaře Rudolfa.