Opakuje se historie s Rajchertem? Chinaski měli vnitřní rozkol už dříve

Reorganizace kapely Chinaski vzbudila mezi lidmi silné emoce. Mnozí tvrdí, že nejde o vzájemnou dohodu, ale o autoritativní a účelové rozhodnutí Michala Malátného coby frontmana cílené na posilnění vlastní pozice. Není to přitom poprvé, co v kapele nastal vnitřní rozkol. Na přelomu tisíciletí odešel z hudebního uskupení Petr Rajchert, který zpřetrhal všechny svazky a odmítá se k celé záležitosti vyjadřovat.

Kapela Chinaski vznikla v druhé polovině 80. let, kdy ještě hrávala pod názvem Starý hadry. Založili ji Michal Malátný a Pavel Grohman. V roce 1989 do kapely přichází dva spolužáci Malátného z DAMU: Petr Rajchert, který spolu s ním zpíval, a Jiří Seydler. V 90. letech se pak hudební uskupení přejmenovává na Chinaski.

Formace sbírá jeden úspěch za druhým, v roce 2000 však kapelu opouští Petr Rajchert, což skalní fanoušky zasáhlo jako rána z čistého nebe.

Zprvu Petr o důvodech mlčel, později se však pod tíhou množících se dotazů a tužeb veřejnosti nechal slyšet: Ze skupiny jsem odešel, protože přestala fungovat na principu kamarádství, naopak zde začaly fungovat úplně jiné vztahové principy.“

V ten moment bylo jasné, že Rajchertův konec v kapele neproběhl přátelsky.

„Pro mě bylo zásadní, že tahle kapela byla organismem složeným z kamarádů, tenkrát na život a na smrt! Ve chvíli, kdy jsme začínali být slavní, se tenhle princip postupně změnil k nepoznání. Kamarádství spadlo z piedestalu, na nějž jsem si ho ve své naivitě postavil, a já odešel z Chinaski. Ačkoliv jsme se dohodli, že se nebudeme v médiích navzájem špinit, mělo to ještě několik let dozvuky v tisku a televizi. Dozvídal jsem se o sobě z úst svých nejlepších kamarádů takové věci, že se mi z toho dodnes zvedá žaludek,“ dodal.

Hudebníci v kapele Chinaski se mění, zůstává jen Michal Malátný.

Hudebníci v kapele Chinaski se mění, zůstává jen Michal Malátný.

Pro Malátného se však stal jeho odchod hnacím motorem: „Mě odchod Petra Rajcherta nakopl, protože jsem si musel znovu najít a obhájit místo v kapele,“ vzpomínal v roce 2013.

S ostatními členy tenkrát Rajchert zpřetrhal vztahy a odmítal se s nimi dál setkávat i v soukromém životě.

„Se všemi, kdož Chinaski za posledních patnáct let, ať už dobrovolně, nebo nedobrovolně, opustili, jsme v pohodě. Vídáme se na koncertech, zajdeme třeba i na pivo. Až na Petra Rajcherta. Mrzí mě to, protože na prapůvodní Chinaski s Peťasem a Jirkou Seydlerem mám snad vůbec nejlepší vzpomínky. Bez ohledu na to, co se dělo pak,“ řekl kdysi Pavel Grohman, bubeník, který se však v roce 2008 vyboural na motorce a na následky zranění zemřel.

Petr Rajchert opustil Chinaski v roce 2000. Nikdy už s ostatními členy kapely nenašel společnou řeč.

Petr Rajchert opustil Chinaski v roce 2000. Nikdy už s ostatními členy kapely nenašel společnou řeč.

Na jeho místo nastoupil Ota Petřina jr., známější pod svým uměleckým pseudonymem Marpo. Ten teď v kapele spolu s dalšími třemi členy za podivných okolností končí: Uběhlo dlouhých 9 let a dnes Vám musím oznámit, že končím na postu bubeníka v kapele Chinaski. František Táborský a Michal Malátný se rozhodli pokračovat beze mě a dalších tří členů.“

Přestože se hudební uskupení snaží budit dojem, že se jedná o reorganizaci po vzájemné dohodě, zákulisní šeptandy i vyjádření Petřiny vypovídají o konfliktu a snaze Michala Malátného a Františka Táborského Chinaski plně ovládat.

Sám Malátný o odchodu Rajcherta kdysi řekl: „Petr byl tváří kapely, všichni měli spojený vlastně kapelu s jeho jménem, ale on neskládal ani hudbu, ani texty, v podstatě nikdy nezpíval první hlas, moc se nám nelíbila jeho hra na saxofon, a tak to začalo třít, drhnout, až Petr odešel na sólovou dráhu.“

František Táborský a Michal Malátný se zbavili svých parťáků z kapely.

František Táborský a Michal Malátný se zbavili svých parťáků z kapely.

Vše se celá léta snažil zamést pod koberec a zlehčovat.

My jsme oslovili i samotného Rajcherta, který se v současné době věnuje především moderování, ten se však k současné situaci v kapele nechce příliš vyjadřovat: „Chinaski už nesleduji tak dlouho, že si o tom nic nemyslím, ani to ve mně nebudí žádné emoce. Nemám vám k tomu co říci, a ani nechci,“ sdělil Expresu chladně.

Odmítal znovu otevřít i jeho odchod z roku 2000.

Jaké vztahy skutečně panují uvnitř kapely? Jakmile humbuk kolem rozpadu opadne, dá se očekávat, že končící členové promluví a poodhalí, jaká je nefalšovaná pravda. 

Malátný s Táborským si však zveřejnění prohlášení naplánovali chytře. Učinili to totiž jen několik hodin před hlasováním do ankety Český slavík. Byli si snad hudebníci vědomi, co jejich rozhodnutí způsobí, a nechtěli se připravit o případné hlasy fanoušků?

Fotogalerie

Komentáře