Chemoterapie může rakovinu naopak zhoršit, tvrdí vědci!

  •   23:35
  • diskuse

Chemoterapie je možná škodlivější, než jsme si mysleli. | foto: Profimedia.cz

Chemoterapii většina lidí považuje za záchranu, pokud onemocní rakovinou. Nyní však vědci zjistili, že ve skutečnosti vám může naopak přitížit, ačkoli řadě lidí už pomohla. Jak je to možné?

V lékařském časopise Science Translational Medicine američtí vědci uvedli, že chemoterapie může nemocným rakovinou naopak uškodit, ačkoli si všichni až doteď mysleli opak. Tato léčba totiž v těle v podstatě spouští opravné mechanismy, jejichž součástí je mimo jiné rozšíření cév, kterými se poté rakovinné buňky mohou šířit do jiných částí těla.V praxi to znamená to, že se sice vyléčíte z nádoru, kvůli kterému byla léčba zahájena, ale zároveň se nemoc může přesunout jinam po těle, kde způsobí potíže později. Z toho důvodu jeden z vědců podílejících se na výzkumu George Karagiannis z lékařské univerzity v New Yorku navrhuje, aby se po pár dávkách chemoterapie odebral vzorek nádorové tkáně. Pokud by se potvrdilo, že se zhoubné buňky začaly přesouvat jinam, bylo by lépe zvolit jiný způsob léčby.

Tou by mohla být například operace a až poté zahájení chemoterapie. Tak by se tomuto nepříznivému dopadu léčby a vzniku metastáz mohlo předejít.

Fotogalerie

Komentáře