Fotbalová noc plná příběhů: Barcelona přivítala brazilské Chapecoense

Alan Ruschel v rozhovoru s novináři. | foto: Reuters

V Barceloně se utkali domácí s brazilským Chapecoense. Zápas byl v rámci turnaje Joana Gampera, bývalého hráče a prezidenta barcelonského klubu. Brazilský klub si kromě zážitků odvezl také v přepočtu více než 6,5 milionů korun. Peníze mají přispět k novému startu jihoamerického klubu.

V listopadu loňského roku spadlo letadlo s brazilským týmem Chapecoense. Bezprostředně po havárii letadla, na jehož palubě bylo 77 členů brazilského týmu, přišel slavný klub FC Barcelona s pozvánkou na turnaj Joana Gampera, který tradičně pořádá před startem ligy.Katalánský velkoklub se zaručil, že jihoamerický soupeř si odveze 250 000 eur, které jim věnují na znovuobnovení klubu.

Chapecoense odehrálo sezonu díky sportovnímu gestu ostatních týmů. Ty jim zapůjčily své hráče, aby fotbalisté mohli sezonu absolvovat. Slavná brazilská hvězda Ronaldinho se dokonce po havárii vyjádřil, že bude-li zájem, bude za Chapecoense hrát zadarmo.

Klub Chapecoense sice odehrál celou následující sezonu po havárii, ale je stále na startu. Ze 77 členů týmu, kteří na palubě při havárii byli, jich zemřelo 71. Obránce brazilského týmu Alan Ruschel, jenž je jedním ze tří hráčů, kteří havárii přežili, byl v sestavě pro zápas na Camp Nou. Po zápase se dostavil do zóny pro novináře a sdělil jim své pocity.

„Nejvíce vzrušující moment pro mě byl, když jsem vstoupil na hřiště a všechno mi proběhlo hlavou jako film. Jako film o tom, jak jsem bojoval s tím, dostat se dnes sem. Samozřejmě to byly těžké časy, chvíle ztrát. Zanechalo to ve mně velkou jizvu,“ říkal Ruschel a pokračoval: „Tak jsem dneska vstoupil na hřiště, abych poděkoval mým spoluhráčům, kteří už s námi nejsou. Děkoval jsem jim za sílu, kterou mi dali. Děkoval jsem mé rodině, mé ženě, mým přátelům a fanouškům, kteří mi všichni pomohli,“ připomněl své pocity. Na závěr ještě dodal: „Jsem velmi šťastný, že jsem zpátky.“

Bunda, nalezená na místě havárie, dokazovala, že jde o klub Chapecoense.

Bunda, nalezená na místě havárie, dokazovala, že jde o klub Chapecoense.

Havárie letadla, které mělo na palubě sportovní tým, je v povědomí i českých fanoušků. Není to tak dávno, kdy se v roce 2011 zřítilo letadlo hokejového týmu Lokomotiv Jaroslavl, na jehož palubě byli i čeští reprezentanti Karel Rachůnek, Josef Vašíček a Jan Marek. Fotbalová veřejnost si zase dobře pamatuje na rok 1958, kdy se zřítilo letadlo s anglickým týmem Manchester United.

Chapecoense odehrálo celou poslední sezonu po havárii.

Chapecoense odehrálo celou poslední sezonu po havárii.

Brazilský fotbal Chapecoense neopustilo. Odehrálo minulou sezonu a bude dále pokračovat v restartu klubu. Historicky se ovšem tato tragédie zařadila k velkým sportovním tragédiím, na které se bude vzpomínat.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:30 7. prosince 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  10
 • Cože
  7
 • Haha
  6
 • Trapas
  6
 • Sladký
  6
 • Tvl
  5


Komentáře

Expres.cz