Majitel čestlického Aquapalace uznává: „Zahalené islámské ženy mohou vyvolávat obavu“

  •   13:33
  • diskuse

Majitelem čestlického Aquapalace je miliardář a šéf ODA Pavel Sehnal. | foto: koláž Expres.cz

Jedno z ožehavých domácích témat diskutovaných médii i na sociálních sítích vzniklo na základě fotografií pořízených v Aquapalace Čestlice. Na nich se v bazénu koupou dvě ženy v plaveckém oblečení běžném pro ženy v muslimském světě. To vzbudilo bouřlivé reakce odpůrců i obhájců takových zvyků. Patří burkiny do české kotliny?

Facebookový profil aquaparku čelil v posledních dnech množství rozhořčených a dokonce nenávistných komentářů a zpráv. Nejen zákazníci si stěžují, že burkiny jsou nehygienické, neplatí pro ně stejná omezení jako například v případě bermud a stejně tak přichází na přetřes otázka islamizace společnosti a tolerance k útlaku žen v muslimském světě.



„V reakci na diskuzi s oblékáním žen do celotělových plavek se přikláním ke stanovisku paní ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové,“ vyjádřil se nám k situaci majitel čestlického aquaparku. Tím je podnikatel a současný předseda obnovené ODA Pavel Sehnal.

Šlechtová se k problematice vyjádřila pro server iDnes.cz: „Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný zákon, který by to zakazoval, tak tady v podstatě musíme ctít svobodu podnikání. Samozřejmě nemáme nikoho diskriminovat, ať už z pohledu náboženského, sexuálních menšin a dalších věcí. V podstatě je to věc toho podnikatele, pokud mu to zákon nějakým způsobem nezakáže.“

„Francie byla jako jedna z prvních evropských zemí radikální a zákonem zakázala používání celotělových plavek. Následně soud tento zákon zrušil jako protiústavní. Protože není žádný český zákon ani vyhláška, která by omezovala nějaký typ oblečení, je asi nejsprávnější cestou, že se provozovatel zařízení řídí přiměřeně judikáty Evropské unie. Chceme-li upravit věci v Česku jinak, apelujme na vládu, ať místo planých a nereálných slibů řeší věci, které občané skutečně vyřešit chtějí,“ vyjádřil se k celé záležitosti Pavel Sehnal.

Zároveň uznává, že se jedná o ožehavou záležitost, kterou spousta Čechů nese nelibě. „Islámské ženy zahalené šátky mohou v lidech skutečně vyvolávat obavu či nespokojenost v celé zemi,“ říká šéf ODA a myslí si, že by vláda měla ve věci cizineckých menšin zaujmout zásadnější postavení. Podle něho by pak při nečinnosti vlády měla k problému zaujmout stanoviska jednotlivá místní zastupitelstva obcí a měst formou vyhlášky. Ta by určovala, co je v souladu s kulturou regionu, a co ne.

„O vhodnosti oblečení na plovárnu, do školy, do divadla nebo třeba do obchodního centra by neměl rozhodovat provozovatel takového zařízení. Na provozovateli zařízení je odpovědnost, aby zákon nebo vyhlášku dodržoval,“ myslí si Pavel Sehnal.

Fotogalerie





Komentáře