Zdeněk Troška České lvy nesleduje: „Čím ošklivější film, tím větší umění!“ říká

Tvůrce lidových komedií Zdeněk Troška je uměleckými sférami filmařů kolem Českého lva pasován do role podřadného kýčovitého režiséra, jehož díla mají nevalnou nebo dokonce minimální uměleckou hodnotu. Proto se Troška o celé slavnostní udílení cen nezajímá. Shodou okolností ale viděl vítězný snímek Bába z ledu.

Zdeněk Troška se od českých „filmových akademiků“ drží stranou. To zejména proto, že nikdy nebyli ochotni ocenit žádný z jeho filmů, byť by to byl sebevětší kasovní trhák. Pro některé vlivné filmové znalce jsou prostě Troškovy odlehčené lidové veselohry bohapustým kýčem, ale režisér v tom spíše spatřuje závist.

České lvy už mnoho let nesleduji. Nicméně jsem zhlédl oceněný film Bába z ledu. Je to přesný opak toho, co se snažím točit já, filmy pro dobrou pohodu. Už dlouhou dobu mám pocit, že u nás platí, že čím ošklivější film, tím větší umění,“ vyjádřil se na adresu vítězného filmu Českých lvů 2018 pro ParlamentniListy.cz.

Troška se ve svých filmech prý snaží o zcela jiný dopad než takový Bohdan Sláma. „Pro mě to jsou filmy na jedno použití, víckrát je už vidět nemusím a ani nechci. Italský producent Carlo Ponti říkal, že divácky úspěšný film je komerce, a film, který se nepovedl a nikdo na něj nechodí, je umění. Ale prosím, proti gustu žádný dišputát,“ říká pohádkový režisér.

Jako zastánce politiky Miloše Zemana určitě neměl radost ani z vystoupení svých kolegů z branže, kteří se vymezují proti prezidentovým útokům na Českou televizi a nejen to.

To ovšem může být Troškovi jedno. Až natočí další ze svých „pokleslých“ komedií, bude to opět kasovní trhák, ať se to kritikům líbí a jestli to odvysílá ČT, nebo ne.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:21 11. července 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  189
 • Trapas
  37
 • Tvl
  14
 • Haha
  11
 • Sladký
  10
 • Cože
  8
Komentáře