Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Agentury na zájezd do Černobylu mají díky seriálu žně. Na kolik výlet vyjde a co obnáší?

    Mimořádně úspěšný seriál stanice HBO Černobyl se překlopil do druhé poloviny a láme rekordy nejen ve sledovanosti, ale i v hodnocení diváků. A tak je logické, že o tragickou havárii z roku 1986 roste mezi veřejností zájem. Potvrzuje to i Michal Krajčír, marketingový ředitel agentury Chernobylwel.come, která v posledních týdnech eviduje až několikanásobně vyšší počet zájemců o zájezd na „místo činu“. Jak takový výlet do Černobylu vypadá?

    Rezervuj, přijď, zaplať a užij si výlet do Černobylu. Tak jednoduché je podle stránek agentury Chernobylwel.come získat zážitek na celý život. Místo nejhorší jaderné havárie v dějinách (a přilehlé město duchů Pripjať) dosud bývalo spíše cílem jedinců toužících po netradičním dobrodružství, postupně se z něj ale stává jedna z nejpopulárnějších destinací Evropy.

    Může za to v první řadě pětidílný seriál stanice HBO s názvem Černobyl, který tragickou událost i její následky mapuje. A to tak dokonale, že v diváckých anketách láme rekordy. 

    To, že právě i agentura Chernobylwel.come v souvislosti s vysílaným seriálem zvýšený zájem eviduje, nám potvrdil i její marketingový ředitel Michal Krajčír.

    „Ano, v těchto dnech, kdy je teď už populární seriál Černobyl vysílán, zaznamenáváme i my zvýšený zájem návštěvníků. Normálně bývá tzv. vrchol během dní, kdy je výročí nehody (26. dubna), a je o tom tím pádem spousta zmínek v domácích i světových médiích. Dnes už ale můžeme říct, že s příchodem seriálu Černobyl až dvojnásobně či trojnásobně překonáváme dosavadní návštěvnostní rekordy,“ řekl nám Krajčír.

    S agenturou Chernobylwel.come se lze podívat do města duchů.

    Agentura sice sídlí na Slovensku, českému zájemci to ale vadit nemusí. Její zástupci poskytují prohlídky Černobylu, Pripjati i dalších míst hned v devíti světových jazycích, mezi nimiž nechybí ani čeština.

    „Z mého pohledu je to asi naším největším benefitem. Jako jedni z mála, pokud ne jako jediní, máme nejen stránku ve více jazycích, ale také poskytujeme v těchto jazycích zájezdy. Většina našich průvodců hovoří několika jazyky, například anglicky, rusky, ukrajinsky, česky, slovensky, francouzsky, německy nebo španělsky,“ vypočítává Krajčír.

    Několik možností na výběr

    Chernobylwel.come nabízí hned čtyři typy prohlídek. Tou první je jednodenní výlet za 3049 korun, dále dvoudenní výlet za 7299 korun, třetí (také dvoudenní) výlet za 11 499 korun, který ale zahrnuje i exkurzi do stále funkčních částí černobylské elektrárny. 

    Čtvrtou možností je ještě soukromý zájezd, u něhož se cena pohybuje od 3099 korun a může trvat od jednoho do pěti dnů. Ten si může účastník či skupina účastníků namodelovat podle sebe.

    Na výběr je hned několik možností.

    Během programu se návštěvník podívá hned na několik míst zejména v Pripjati i do bezprostředního okolí černobylské elektrárny, třeba k vojenskému radaru Duga. Dále exkurze zahrnuje třeba zastávku u nedokončené chladicí věže, opuštěné rybářské laboratoře, farmy, továrny Jupiter, autobusového nádraží, policejní či hasičské stanice a mnoha dalších míst.

    Podle Michala Krajčíra se jednoznačně mnohem víc vyplatí dvoudenní zájezd, který zahrnuje logicky mnohem více míst k navštívení. 

    Výlety zahrnují dokonce i setkání s „černobylskými babičkami“, tedy původními obyvatelkami, které se do okolí elektrárny, zejména do obnovené vesnice Černobyl, po evakuaci vrátily. Těm ostatně sami nakoupením zájezdu finančně pomůžete.

    „Jedno procento z ceny výletu jde přímo na podporu černobylských bábušek. Spolu s vámi poskytujeme starousedlíkům potřebné léky, nákup a pomáháme jim kolem domu,“ stojí na stránkách agentury.

    Agentura se zaměřuje i na charitativní činnosti v oblasti.

    To navíc není jediná charitativní pomoc, za každou pozitivní recenzi na serveru TripAdvisor vysází pracovníci Chernobylwel.come jeden stromek v černobylské zóně, kterou soustavně pomáhají revitalizovat. Skrze nadaci Dobrý anjel (Dobrý anděl) také pomáhají dětem s rakovinou. A v neposlední řadě podporují černobylské divoké psy.

    Do Kyjeva musíte sami

    Na první pohled nevýhodou agentur zaměřujících se výhradně na zájezdy do Černobylu je, že jejich exkurze začínají až v Kyjevě, kde si vás pracovníci vyzvednou. Stejně tak je to i v případě Chernobylwel.come.

    Výlet do Černobylu a Pripjati s dopravou už z Česka nabízejí prakticky jen cestovní kanceláře, ty se ale povětšinou výhradně na exkurze na toto místo nezaměřují, zahrnují ho pouze do výrazně dražších víkendových pobytů v Kyjevě a okolí. Zřejmě tak půjde jen o kratší návštěvu se stručným výkladem.

    Havárie v Černobylu zanechala stopy dodneška.

    Dostat se do ukrajinského hlavního města přitom není nikterak složité ani cenově náročné. Letenky lze sehnat za cenu od čtyř do pěti tisíc korun v bližších termínech, s měsíčním předstihem dokonce jen za něco málo přes dva tisíce. Například autobusem společnosti Flixbus se cena pohybuje mezi tisícovkou až dvěma, a to i v případě, že byste chtěli vyrazit už příští týden.

    Agentura pak na místě zařizuje hotel s all inclusive, který je navíc sám o sobě jakýmsi návratem v čase do dob černobylské havárie. Přespíte totiž v hotelu v obnovené vesnici Černobyl, která samozřejmě není zrovna pokrokovým místem, zato nabízí exkluzivní zážitek.

    „Naší výhodou je také nabídka all inclusive, kdy u nás klient neplatí nic navíc. To znamená, že cena za zájezd je konečná a zahrnuje vyřízení všech oficiálních dokumentů, v případě zájezdu na dva a více dní i ubytování, také stravu, transport, pojištění či bezplatné zapůjčení dozimetru nebo různé dárky během zájezdu,“ popisuje Expresu Krajčír.

    Chernobylwel.come zajistí i vaši bezpečnost v podobě ochranných oděvů či dozimetrů měřících hodnotu záření na místě, kde se nacházíte.

    „Naši vyškolení průvodci vás vezmou výhradně na místa a trasy, které nejsou nebezpečné pro zdraví. Zajistíme, aby dávka záření přijatého během jednoho dne stráveného v černobylské zóně nepřekročila 3–4 mikrosieverty (3–4 % z bezpečnostních norem o jaderných elektrárnách v EU), což je ekvivalentem přibližně čtyř hodin strávených v letadle na mezikontinentálních letech. Kromě našich maximálních bezpečnostních opatření se společnost  Chernobylwel.come postará o všechny dokumenty, povolení, dopravu, pojištění, stravování, kvalifikované průvodce a několik překvapení,“ slibuje agentura na svých stránkách.

    10 let zkušeností

    A v neposlední řadě se může agentura Chernobylwel.come pyšnit i několikaletou zkušeností, co se poskytování zájezdů do Černobylu týče. Po dobu výletu budete mít k dispozici výklad odborníků.

    „Turisty do zóny provádíme už více než deset let, patříme tak mezi nejstarší zájezdové operátory. Černobylem doslova žijeme a uvědomujeme si, že je třeba zónu nejen chránit, ale také jí i něco vracet. Proto i několikrát ročně organizujeme různé dobrovolnické zájezdy, kdy okolí upravujeme nebo například pomáháme dožívajícím starousedlíkům,“ říká Michal Krajčír.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 16:06 středa 25. září 2019. Anketa je uzavřena.

    • Super
      57
    • Tvl
      18
    • Haha
      14
    • Cože
      14
    • Trapas
      13
    • Sladký
      11
    Vybrali jsme pro vás

    Hanychová vzpomíná na minulost. V Kozičce jsem poprvé otěhotněla, naštěstí je Kryšpín zdravý, řekla

    Agáta Hanychová zavzpomínala na dobu, kdy poprvé otěhotněla. Mělo k tomu dojít při jednom večírku v pražském baru...

    Katastrofa na Majálesu? Lidé se brodili bahnem, někteří interpreti nemohli vystoupit. Pořadatelé se omlouvají

    V sobotu se v Hradci Králové konal první letošní Majáles. Podle návštěvníků šlo ale o velkou katastrofu. Lidé se...