„Novák“ vyslal záchranáře i policii k neexistující nehodě. Čeká ho trest

  •   5:00
  • diskuse

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Telefonát „pana Nováka“ vyhnal do terénu záchranáře i policisty, když nahlásil nehodu se zraněním v Opařanech na Táborsku. Na místě však žádná bouračka nebyla. Policisté muže, který je vyslal o půlnoci do akce, chytili.

Krátce před půlnocí 28. listopadu loňského roku přijaly všechny složky integrovaného záchranného systému přes tísňovou linku 112 oznámení o dopravní nehodě dvou vozidel v obci Opařany na Táborsku.Volající rovněž uvedl, že se na místě nachází zraněná osoba a že z vozidel unikají provozní kapaliny. „Na místo vyjeli policisté, zdravotníci i hasiči. Na uvedeném místě ani v jeho okolí však k žádné nehodě prokazatelně nedošlo,“ uvedl policejní mluvčí Miroslav Doubek.

Šetření případu se ujali bechyňští policisté, a to pro důvodné podezření, že se jedná o zlomyslné volání. Přestože volající použil telefon bez SIM karty a představil se jako Novák, dovedlo následné šetření policisty až k muži středního věku.

„Ten však zarputile popíral, že by na tísňovou linku volal. Policisté si proto vyžádali odborné kriminalistické vyjádření v odvětví fonoskopie, které prokázalo, že právě hlas tohoto muže je ten, který smyšlenou dopravní nehodu oznamoval,“ upřesnil Doubek.

Případ si převzali táborští kriminalisté, kteří minulou středu muže obvinili ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy. Muži hrozí až vězení od šesti měsíců do tří let.

„Již samotná zlomyslná volání na tísňové linky jsou přestupkem podle zákona o elektronických komunikacích. Český telekomunikační úřad může ve správním řízení uložit pokutu až do výše 200 tisíc korun,“ doplnil policejní mluvčí.

Komentáře