Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Zahaleny do černé bojovaly za kampaň #MeToo. A prsa jim u toho lezla z šatů

  Kampaň #MeToo v posledních měsících hýbe celým světem, pro Hollywood to platí obzvlášť. Boj proti sexuálnímu násilí na ženách se podle očekávání stal hlavním tématem i letošního udílení cen Zlatý glóbus. Herecká smetánka se rozhodla hromadně odít do černé, vyhrál film o vraždě a znásilnění a žádná hvězda si při projevu neodpustila srdceryvnou poznámku. Ironií a vadou na kráse bohulibé akce bylo, že některé herečky měly co dělat, aby v šatech vůbec udržely svoji výbavu.

  Kampaň #MeToo dnes zná asi každý. Odstartovala ji aféra okolo známého amerického producenta Harveyho Weinsteina, na jehož hlavu se začalo sypat jedno obvinění z obtěžování za druhým. Dnes už je z kampaně fenomén, který zahýbal celým světem.

  Kampaň je často kritizovaná za to, že obvinění může vznést každá žena proti kterémukoliv muži a ten pak nemá moc šancí se bránit. Její sláva začala v poslední době upadat, dokud ji na předávání filmových cen Zlatý glóbus zase neoživily ty osoby, které s celým šílenstvím začaly: hvězdy Hollywoodu. A to v dost podivném stylu.

  Předzvěst toho, že celý večer bude tak trochu zvláštní, přinesl hned na úvod moderátor Seth Meyers. „Dobrý večer, dámy a zbývající gentlemani. Je rok 2018. Marihuana je legální a sexuální harašení konečně není,“ prohlásil.

  Nepřekvapilo ani vyhlášení samotných cen, které ovládl film Tři billboardy kousek za Ebbingem. Ten odráží právě hlavní téma letošních Zlatých glóbů, tedy boj proti sexuálnímu násilí a nerovnosti pohlaví.

  Co ale bilo do očí nejvíc, je módní stránka celého večera. Zatímco jindy je předávání Zlatých glóbů přehlídkou nejrůznějších trendů, tentokrát to na nich vypadalo jako pohřbu. 

  Hvězdy totiž zvolily jednotnou černou barvu, která měla značit solidaritu s oběťmi sexuálních útoků. Většina hereček samozřejmě dbala na to, aby i tak před objektivy kamer zářily, a tedy dorazily v šatech od nejvyhlášenějších návrhářů.

  V záplavě černé pak logicky vyčnívaly herecké divy, které si kontroverzní kampaní nenechaly zamotat hlavu a raději zvolily barevné variace. Jak si všimla agentura AFP, ostatní na ně pohlíželi poněkud rozpačitě.

  Herečka Blanca Blanco se rozhodla jít proti proudu a dorazila v červené.

  Ironií pak je, že spousta hereček, které se na předávání Zlatých glóbů rozhodly kampaň Me Too podpořit, přišla oděna poněkud spoře.

  Za sexuálního predátora jsou pod hashtagem #MeToo často označováni i muži, kteří si neodpustí pouhý zvídavý pohled na odhalené ženské tělo. Například Catherine Zeta-Jones, Eva Longoria nebo Kate Hudson ale rozhodně nevypadaly, jako by jim něčí pohled na odhalený dekolt způsoboval újmu na cti.

  Takhle Caterine Zeta-Jones podpořila kampaň Me Too...

  Svoji výbavu pak neváhala vystavit na odiv třeba i zpěvačka Mariah Carey nebo další známá herečka Halle Berry.

  Asi největší stopu pak na galavečeru zanechala oblíbená moderátorka Oprah Winfrey. Ta obdržela cenu Cecila B. DeMillea za celoživotní přínos v oblasti filmu a pronesla emotivní projev, který dohnal spoustu přítomných až k slzám.

  „Nic není ztraceno, teď se dívá nějaká malá holka na to, jak jsem já dostala toto ocenění, jako vůbec první černoška. Je to čest a privilegium toto šířit do celého světa. Všem dívkám, které se dívají, bych chtěla říct, že nový začátek se blíží. Až konečně nastane, bude to jen díky odvážným a silným ženám, některé sedí dokonce v tomto sále, a silným mužům, kteří se tvrdě zasadili o to, aby už nikdo nikdy nemusel říct: Me Too,“ prohlásila Winfrey.

  Moderátorka Oprah Winfrey zaujala hlavně emotivním projevem.

  Otázkou teď je, jak asi bude vypadat předávání letošních Oscarů. Zlaté glóby jsou totiž brány za něco jako jejich předzvěst. Je tak možné, že pravá bouře okolo sexuálního obtěžování nás teprve čeká.

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 13:53 úterý 8. května 2018. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   105
  • Haha
   27
  • Tvl
   14
  • Super
   12
  • Sladký
   4
  • Cože
   3