Zemřel Luděk Munzar: Rakovina, selhání ledvin a těžce nemocná žena

Zemřel filmový a divadelní herec Luděk Munzar, bylo mu 85 let. Ikona českého herectví bojovala s vážnými zdravotními problémy, především s rakovinou, která se herci opakovaně vrátila. Munzar prodělal také náročnou operaci srdce. Vážnou nemocí trpí i jeho manželka, herečka Jana Hlaváčová (80). Herecký bard se především proslavil díky seriálu Synové a dcery Jakuba skláře (1985), byl také úspěšným automobilovým závodníkem a svůj nezaměnitelný hlas propůjčil americkému herci Paulu Newmanovi.

Zpráva o jeho náhlé smrti v jeho modřanské vile se objevila na sociální síti. Později ČTK smutnou zvěst s odkazem na rodinu potvrdil mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

„Luděk Munzar je již na druhém břehu, pomodleme se za jeho duši. Byl to dobrý člověk a výborný herec,“ napsal dopoledne na sociální síť fotograf Jan Josef Rosenberg.

Zpráva o Munzarově smrti zasáhla mnoho jeho kolegů. „Jsem smutný. Luďka jsem znal od mládí. Působil jako introvert, ale byla s ním sranda. Byl to báječný člověk. S Janou Hlaváčovou jsme stejný ročník. Znali jsme se s celou rodinou. Bude mi strašně chybět,“ sdělil Expresu Jiří Krampol, který hrál Munzarova syna Pepana a podnikavého hospodského v seriálu Synové a dcery Jakuba skláře.

Vzpomínal i režisér Zdeněk Troška, který si posteskl, že s Munzarem neměl příležitost točit. „Byl to pan herec, takový ten z rodu gentlemanů. Byl neuvěřitelně šarmantní a vznešený. Bohužel jsem nikdy neměl možnost s ním natáčet, ale sešli jsme se na premiéře pohádky Čertova nevěsta, kde hrála jeho dcera Bára. Povídali jsme si a měl neuvěřitelný rozhled. Je mi neskutečně líto, že odešel, bude tady po něm velká díra a smutno,“ zavzpomínal pro Expres.cz. 

Herec a Munzarův přítel Jan Přeučil se smutnou novinu dozvěděl od našeho redaktora. Jeho myšlenky se především upínaly k nemocné manželce Janě, o niž se Munzar s láskou staral až do posledního dechu. Naposledy jsem ho potkal před půl rokem před rádiem, kde měl skvělý pořad. Už byl takový skleslý, ale jeho speciální smysl pro humor ho neopustil. Bavili jsme se i o jeho ženě Hlaváčové, on mi říkal, že už to lepší nebude, jenom sedí a kouká. Teď se bojím, co s ní bude. Luděk se o ni staral celou tu dobu,“ sdělil Jan.

Památku svého tchána uctil také herec Martin Trnavský. Na svůj profil umístil působivý černobílý portrét Luďka Munzara a připsal „RIP“. Právě svatba s Munzarovou dcerou Bárou byla jednou z posledních šťastných chvil celé jeho rodiny. Barbora Munzarová do médií poslala vzkaz, že v tuto chvíli nebude mluvit, a poprosila o mediální klid. Vnučka Anička oznámila přátelům, že se na nějaký čas odpojuje ze sociálních sítí a bude držet smutek. 

Trnavský a Munzarová se vzali po desetiletém soužití.

Trnavský a Munzarová se vzali po desetiletém soužití.

Munzar opakovaně bojoval s hydrou zákeřné nemoci. Několik let trpěl artrózou a měl problémy s klouby. Před rokem prodělal slabý infarkt a musel na operaci srdce. V devadesátých letech prodělal rakovinu ledvin, následkem rakoviny přišel o ledvinu, a o několik let později i prostaty. 

V dvojím ohni Munzar už několik roků obětavě pečoval o manželku Janu. V roce 2011 onemocněla Parkinsonovou nemocí, k onemocnění se přidaly i deprese, kvůli nimž nebyla schopná vyjít z domu. 

Munzar zemřel nad ránem ve své milované modřanské vile, kde žil od roku 1966, posléze i spolu se svojí dcerou Bárou Munzarovou, jejím druhým manželem Martinem Trnavským a vnučkou Aničkou. 

S osobou Luďka Munzara, který získal Cenu Thálie 2011 za celoživotní činoherní mistrovství, již převzal v březnu 2012, odešla na věčnost jedna z posledních legend předrevoluční umělecké scény. Spolu s Janou Hlaváčovou byl Munzar jedním z mála umělců, kteří nepodepsali takzvanou Antichartu.

Fotogalerie


Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 10:03 26. května 2019. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  123
 • Super
  36
 • Cože
  23
 • Trapas
  23
 • Haha
  17
 • Sladký
  13
Komentáře