jít naiDNES.cz

Osudová Bertramka: Magický dům za „babku“, který Gott nikdy neopustil

Den druhý ve vile Bertramce. I dnes sem proudí davy fanoušků a přátel, nosí květiny, zapalují svíčky a vzpomínají na legendárního zpěváka. Dům nad Prahou, který se nachází v pátém obvodu, Karlu Gottovi (†80) přirostl k srdci a není divu, že ani po boku manželky Ivany Gottové a s příchodem dcer Charlotty a Nelly se nikdy nerozhodl k tomu, aby ho opustil a zakotvil jinde. To raději před dvěma lety svolil k nákladné rekonstrukci, kvůli níž musel s rodinou vilu na nějaký čas opustit.

Národy a generacemi milovaný Karel Gott změnil bydliště několikrát v životě. Až ve vile na Bertramce, která se tyčí na kopci na jedinečném místě v Praze, našel svůj domov, který si zamiloval a nikdy neopustil. 

K jedinečné stavbě Gott přišel úplnou náhodou. Chtěl se usadit ve strašnické vile, kterou mu navrhoval Jiří Siegel. I když tu měl bazén a krásný výhled, Gott se tu necítil dobře a objekt postavený ve stylu amerických bungalovů nakonec opustil. Bylo v něm vlhko, což prý neprospívalo jeho hlasivkám.

S rodiči, maminkou Marií a otcem Karlem, se začal poohlížet po něčem jiném a při hledání narazil na vilu na Bertramce. Tu v té době vlastnil Karel Polák (92), tehdejší generální ředitel Vodních staveb Praha a pozdější ministr stavebnictví ČSSR.

S dotyčným se zpěvák také propojil a dohodl se společně s rodiči na výměně.

„Manželé Karel a Marie Gottovi smlouvou touto převádějí dům čp. *** v Praze-Strašnicích postavený na stavební parcele číslo *** a právo osobního užívání zahradě číslo *** a stavební parcele číslo *** v katastrálním území Strašnice, vše v hodnotě podle znaleckého posudku 951 600 Kčs (odpovídá dnešní sumě 11 061 000 Kč, pozn. red.) na manžele Karla a Věru Polákovy, kteří vlastnictví tohoto domu a právo osobního užívání uvedených nemovitostí přijímají proti tomu, že manželé Karel a Věra Polákovi převádějí dům čp. *** v Praze-Smíchově se stavební parcelou číslo *** a zahradou číslo ***, vše v hodnotě podle znaleckého posudku 415 560 Kčs (odpovídá dnešní sumě 4 830 000 Kč, pozn. red.) na manžele Karla a Marii Gottovy, kteří nemovitosti tyto přijímají,“ citoval před časem smlouvu o koupi Blesk.cz.

Karel Gott tak ve finále nic nezaplatil a ještě vydělal. Po výměně totiž Polákovi Gottovým dopláceli 536 040 Kčs. Po nastěhování zpěvák nakoupil do vily o velikosti 4 + 1 luxusní vybavení. Mezi nejznámější cennosti patří perské koberce a vykládaný nábytek. K domu patří i dřevěné stropy, masivní jídelní stůl, knihovna, nechybí ani známý klavír s cenami Český slavík nebo TýTý.

Smutek by se dal krájet.

Smutek by se dal krájet.

Po rekonstrukci v roce 2017 se vilka změnila k nepoznání, zejména pak proto, aby vyhovovala potřebám Gottovy nové rodiny. Přibylo proto patro navíc i plot, který manželce a dcerám zpěváka, ale i jemu samému, dopřál víc soukromí.

Z nemovitosti nad Prahou se totiž stalo poutní místo, kde si fanoušci oblíbeného zpěváka podávali dveře...

Fotogalerie

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat