Padouch, milovník, čaroděj. To byl Alan Rickman, jeden z největších britských herců

Pro filmové fanoušky a hlavně pro milovníky Harryho Pottera je to velká rána. Zemřel Alan Rickman, představitel nejoblíbenější postavy celé ságy o čarodějnickém učni. Jenže ti dříve narození vědí, že Rickman nebyl jen Severus Snape. Svoje charismatické stopy zanechal v mnoha důležitých a ceněných snímcích.

Je to obojaká zpráva, čekaná i nečekaná. Herci bylo již 69 let, pravda, v dnešní době to není nijak vysoké číslo, ale zároveň už je to ta chvíle, kdy se konec nemilosrdně přibližuje mílovými kroky a každým uplynulým dnem se dá očekávat zlá zvěst.

Navíc podle šeptandy z kruhu jeho blízkých bojoval s rakovinou. To se také potvrdilo 14. ledna 2016, kdy fanoušky po celém světě zaskočila smutná informace, že Alan Rickman zemřel. Nikdo tomu zprvu nechtěl věřit a na sociálních sítích se šířily zvěsti, že se jedná o hoax.

Když už jeho smrt potvrdila i stanice BBC, bylo jasné, že z novinářské kachny se pro milovníky Rickmanova hraní stal poslední hořký doušek. Odešel velikán divadla, filmu, nezapomenutelných rolí a hlavně té, která díky milionům obdivovatelů bude žít snad až do skonání samotného světa.

Jenže Alan Rickman především nebyl jen Severus Snape.

Kultivovaný introvert s davy obdivovatelů

Britský herec měl od mládí na rozdávání spíše charisma, než-li krásu. Pohledným obličejem nevynikal, přesto se z něj ženám podlamovaly kolena pro jeho aristokratický projev a velmi zvláštní, jako by věčně pohrdlivý výraz v obličeji, kterým neustále dráždil představivost okolí, že v sobě chová nějaké velké tajemství.

Často měl ve tváři letmo naznačený úsměv provokující více než ten Mony Lisy, mimo kamery se choval introvertně a tiše, téměř zaskočený obdivem a láskou lidí, kteří milovali jeho filmy. Vždy mluvil klidně a bez teatrálních gest, choval se srdečně a přesto úsporně, ke všem byl milý a přesto si držel odstup.

Rickman byl britskou prvotřídní hvězdou, ale zůstal mužem z lidu, ostatně jeho rodiče byli z dělnické třídy, svou slávu si nepřipouštěl a ani ji nijak neprožíval. V době té největší - když se blížilo finále ságy o čarodějnickém učni - stál na premiéře posledního dílu před desetitisícovým davem, který skandoval jméno jeho bradavické postavy.

zdroj: www.youtube.com

Byl to nezapomenutelný zážitek, jak pro fanoušky Harryho Pottera, tak i pro něj samotného. Ovace přijímal s pohnutím, ovšem je na něm vidět i nadhled staršího moudrého člověka, který ví, že světská sláva nemá valného trvání.

U něj ale, naštěstí, měla trvání od začátku jeho herecké kariéry až do úplného konce.

Padoušství dokázal povýšit na umění

Rickman začal, tak jako většina velkých anglických herců, svou cestu samozřejmě na divadle. A - tak jako většina velkých anglických herců - samozřejmě musel skončit i u Královské shakespearovské společnosti.

Jako by to snad byla nějaká podmínka k tomu, aby se z divadelníků stávali herci, kterým patří jen ty nejvybranější role. Kdo má za sebou Shakespeara, toho v Anglii čeká velká kariéra. A Rickman ji velkou měl.

Vzpomínka na mladého Rickmana. Ne krásného, ale neuvěřitelně charismatického.

Jeho tvář prvně vešla ve známost po celém světě ve filmu Smrtonosná past, kde si Rickman zahrál padoucha Hanse Grubera. To předurčilo Rickmanovo herecké zaměření a snad všechny jeho následné role v sobě měly když už ne rovnou padoušství, tak aspoň něco trochu zlého nebo společensky nevhodného.

Kromě role záporáka ve Smrtonosné pasti proslul ještě jednou zápornou rolí a ještě ke všemu s komediálním nádechem. Ve filmu Robin Hood, král zbojníků si zahrál šerifa z Nottinghamu po boku Kevina Costnera a Morgana Freemana.

Málokdo ale dokáže ze záporných postav udělat kult a jemu se to povedlo výrazně hned třikrát. Tou druhou hanebnou postavou, kterou diváci milují, je šerif z Nottinghamu. Lstivý a zbabělý protivník hrdinského Robina Hooda, krále zbojníků.

Rickman v ní totiž překvapil svým netušeným komediálním talentem a svého šerifa předvádí coby osvěžující a velmi vtipný prvek celého filmu. A těžko pak říci, kdo je tedy v Robinu Hoodovi doopravdy tou hlavní hvězdou.

zdroj: www.youtube.com

„Už žádné zbytky malomocným a sirotkům. Už žádné milosrdné popravy. A zruším Vánoce!“

Jemu ale vedlejší role nikdy nevadily, nepotřeboval se nutně psát na prvních místech v titulcích a výrazně na sebe upozorňovat. Možná právě proto se vždy na prvních místech psal a v každém filmu patřila pozornost jemu. Nejvýmluvněji to vypovídá jeho spolupráce s herečkou Emmou Thompson.

Sešli se dvakrát, jednou jako švagři, podruhé jako manželé. V oscarovém snímku Rozum a cit, kde Emma hraje hlavní roli a zároveň k velkofilmu napsala scénář podle předlohy Jane Austen, má Rickman celkem nezvyklou polohu milovníka. Jako postarší plukovník Christopher Brandon se uchází o srdce mladé a divoké Marianne Dashwoodové, kterou hraje Kate Winslet.

Plukovník Brandon v podání Alana Rickmana se snažil dobýt srdce Marianne Dashwoodové, kterou hrála Kate Winslet. Po mnohých úskalích se mu to nakonec povedlo. Rickman a Kate Winslet se sešli před kamerou později ještě jednou.

Přestože je plukovník Brandon čestný a hodný muž, i tak jeho postava úplně kladná není a to je důkaz, že záporáctví Rickmana provází snad všemi filmy. V Lásce nebeské, kde se s Emmou Thompson potkává jako její manžel, má zase jinou vadu na charakteru - trapnou nevěru s mladou dívkou.

Emma Thompson a Alan Rickman byli přátelé v osobním životě a parťáci ve filmech. V Rozumu a citu byli vůči sobě švagry, v Lásce nebeské si zahráli manželský pár.

Tyhle filmové „povahové nedostatky“ pak vedou jednoznačně k jeho nejtemnější a největší roli.

Avada Kedavra, profesore Snape

Není snad role, která by byla i nyní, po pěti letech, mezi lidmi tak oblíbená. V měsidle charakteru jedné postavy se prolíná tragičnost, zahořklost, krutost, pýcha, zrada, láska a odpuštění. Po šest dílů největšího fenoménu 21. století nikdo neměl ani ponětí, zda je Severus Snape postava kladná, nebo dokonale prolezlá zlem.

Rickmanova nejslavnější role - Severus Snape v Harry Potterovi. Role, o níž dlouho nikdo nevěděl, zda je kladná nebo záporná. Nakonec se z něj stala nejoblíbenější postava celé ságy.

A nevěděl to ani Rickman. Až do poslední možné chvíle to před ním tajila i spisovatelka J. K. Rowling, aby mu pak mohla vysvětlit, proč se šest knih choval jako dokonalý smrtijed.

zdroj: www.youtube.com

Když pak bylo tajemství venku, skoro jako by se mělo jednat o to, které Rickman po celý život schovával za letmým úsměvem, byl herec nejzbožňovanější celebritou a jeho role nejoblíbenější postavou.

Ve věku šedin a vrásek se dočkal toho, že se na něj nikdy nezapomene. Že fanoušci plakali, když jej viděli na živo. A že fanoušci plakali, když jim bylo oznámeno, že nejlepší čaroděj všech dob je po smrti.

Ovšem ani v Bradavicích neexistuje kouzlo pro věčný život a i tam mají čarodějové jen vymezený čas. Vzpomínku na ně zajišťují oživlé portréty, vzpomínku na Alana Rickmana budou zajišťovat jeho filmy, hýbací obrázky světa bez kouzel.

Říše mudlů nad ním nakonec vyhrála svou vlastní černou magií, na níž žádné lektvary ani nitrobrana nefungují. Rakovina měla v tomhle souboji poslední rozhodné zaklínadlo.

Avada Kedavra, Severusi.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:01 pátek 13. května 2016. Anketa je uzavřena.

  • 92
  • 16
  • 15
  • 12
  • 11
  • 10