Udílení státního vyznamenání rozdělilo veřejnost na dva tábory. Jedni výběr oceněných umělců chválí, druzí si stěžují, že Zeman vybíral oceněné na základě vlastní politické kampaně a z kamarádství.
„A co dělal Havel? Co dělal Klaus? Ti si také oceňovali svoje kamarády. Havel své disidenty, pan Klaus také svoje koně, tak jestliže jsem panu Zemanovi sympatický...,“ řekl Expresu Troška, který na Zemanově počínání nevidí nic špatného.
„Předtím si nás pan prezident pozval k sobě do salónku a řekl: Vážení a milí, tu cenu, kterou dostáváte, vám já jen zprostředkovávám. Dostáváte ji od lidí, kteří ocenili vaši práci a kteří si přáli, abyste tu cenu dostali. Předávám vám tu cenu jejich jménem. To mě potěšilo,“ nechal se slyšet režisér.
Mnozí se na sociálních sítích přitom vyjadřují proti Troškovi. Objevily se vtipy jako Zemanův Kameňák v narážce na populární Troškovu trilogii. Dle názoru kritiků neodvedl jako režisér natolik kvalitní práci, aby si za ni vysloužil takové ocenění. Naopak zmiňují, že se Troška veřejně hlásí k Zemanově podpoře.
Velmi společnost zasáhlo také odmítnutí vyznamenání ze strany Adama Pavlíka, který nepřijal ocenění in memoriam za maminku Věru Špinarovou. Ta by si to dle jeho vlastních slov nepřála.
Za prvé nestála o to být součástí žádného politického tyátru a za druhé nesympatizovala se Zemanovou politikou. S tím však Troška zásadně nesouhlasí.
„Já vám řeknu upřímně, je to hloupé. Jak jsem znal Věrušku, tak si myslím, že by s tím nesouhlasila. Určitě by si to převzala, protože přece jen tohle je cena s velkým C, a to se neodmítá. Je to ze strany Adama Pavlíka hloupý truc a postoj. Navíc ji jmenovali lidi. Oni si to přáli a on udělá tohle. Možná se chtěl zviditelnit, ale rozhodně si tím chlapec nepolepšil,“ uvedl Troška.
Opačný postoj naopak vyjádřila například Eva Holubová, která se nechala slyšet, že i kdyby ji na ceremoniál pozvali, bez díku by odmítla, natož aby převzala vyznamenání.
Fotogalerie |