jít naiDNES.cz

Válka o miliony: Syn Ladislava Smoljaka obviňuje Svěráka s Kotkem

Syn Ladislava Smoljaka Filip je ve sporu s Václavem Kotkem a Zdeňkem Svěrákem. | foto: Koláž Expresu

O svá dědická práva se bije syn Ladislava Smoljaka Filip. Ten je ve sporu s Českým rozhlasem, který podle jeho vyjádření užil autorská práva jeho otce, aniž by měl souhlas od jeho dědiců. A nejen to! Smoljak mladší tvrdí, že peníze místo nich měli kasírovat Zdeněk Svěrák a Václav Kotek!

Co se vlastně stalo? Syn Ladislava Smoljaka tvrdí, že Český rozhlas poměrně intenzivně užil autorská práva Ladislava Smoljaka, aniž by dostal souhlas od jeho čtyř dědiců.

„Český rozhlas tak učinil několikrát bez našeho souhlasu, tedy bez licenční smlouvy. Je to o to smutnější, že za užití majetkových autorských práv zaplatil někomu jinému než autorům. Občas se stává, že někdo něco užije bez souhlasu autora omylem nebo z nedbalosti, většinou se to ale nakonec vyřeší třeba dohodou o narovnání. V tomto případě to ale bude dost obtížné, protože poměrně vysoká částka byla vyplacena nesprávnému subjektu zcela záměrně a se zřetelnou snahou věc utajit,“ tvrdí v rozhovoru pro Info.cz Filip Smoljak s tím, že Český rozhlas musel vědět, že jsou peníze vyplacené špatnému subjektu, přesto se tak stalo.

Ten dokonce v rozhovoru tvrdí, že se jak zástupci Českého rozhlasu, tak Divadelní agentury Echo, spol. s r. o., kterou vlastní otec Vojty Kotka Václav Kotek, snažili smlouvu utajit.

„Součástí smlouvy jsou práva k rozhlasovému vysílání a na základě této smlouvy Český rozhlas odvysílal v říjnu 2016 k padesátému výročí slavnostní divadelní představení Cimrmanovy hry Cimrman v říši hudby přímým přenosem hned na dvou stanicích, na Dvojce a na Radiožurnálu. To je samozřejmě velmi významné užití autorských práv. Rozhlas ovšem tvrdí, že šlo o jakési nedopatření, nebo spíš nedorozumění,“ tvrdí Smoljak.

Sice přiznává, že Divadelní agentura Echo zastupuje herce Divadla Járy Cimrmana včetně Zdeňka Svěráka, což jí dává v jistém ohledu výsadní postavení, ale co se týče smlouvy s Českým rozhlasem, tak podle něj překročila svoje pravomoci.

Zdeněk Svěrák a Václav Kotek.

Zdeněk Svěrák a Václav Kotek

„Jednat i za potomky Ladislava Smoljaka a ponechat si jejich peníze tedy rozhodně nemůže. Ze smlouvy s Českým rozhlasem není patrné, s jakou motivací tak agentura činila. Pokud se ale podíváme na celou smlouvu, zjistíme, že se v ní zavazuje k poskytnutí i dalších zajímavých služeb, které poskytnout nemohla. Pronajmout sál, v němž se představení konalo a který jí nepatří, prodat vstupenky na představení, které nepořádala, a tak dále. Je to zcela nevídaný smluvní závazek, který Český rozhlas bez váhání proplatil. A jenom za samotná práva agentura inkasovala 310 tisíc korun plus DPH. Za další služby dalších půl milionu plus DPH,“ říká Filip Smoljak, který se kvůli dědictví po svém otci dokonce rozkmotřil se Zdeňkem Svěrákem, jenž mu byl celý život doslova strýčkem.

„Co na to říká Zdeněk Svěrák, se lze dočíst v jednom z loňských čísel Respektu, kam Svěrák napsal článek Filipika. Doslova v něm píše: ‚Zatímco my hrajeme, Filip se soudí.‘ Skutečnost je ovšem taková, že zatímco dílo stvořili Smoljak–Svěrák, peníze inkasují Kotek–Svěrák. Nejvíc se mě ale dotklo nepravdivé tvrzení, že poškozuji práva svého otce, přestože si i vrabci na střeše cvrlikají, že je poškozuje právě Svěrákův agent,“ říká nekompromisně Filip Smoljak.

Zdeněk Svěrák a Ladislav Smolják byli nerozluční.

Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak byli nerozluční.

Toho prý velmi překvapilo, jak se o něm Svěrák vyjadřuje. „Nevěřím tomu, že si nezjistil, jak se věci ve skutečnosti mají a na čí straně je pravda,“ dodává Smoljakův syn s tím, že Svěrák má obrovský talent na zcela nevhodné a nedůvěryhodné administrativní spolupracovníky.

Zajímavé je, že Filip Smoljak zůstal ve při sám. Jeho sourozenci se totiž s Českým rozhlasem dohodli. To přisuzuje silnému vlivu nejrůznějších právních a agenturních zástupců. „Například moje mladší sestra žije dlouhodobě v Irsku a o celé kauze možná ani neví. Po Praze se ale pohybují velice podivní lidé, kteří tvrdí, že ji zastupují. Při tom je o nich známo, že zastupují především silné producenty nebo různé mocné agentury,“ tvrdí Filip Smoljak.

Tomu ale mnoho času na vyřešení situace nezbývá. Promlčecí lhůta je totiž tři roky a ta vyprší letos na podzim.

Filip Smoljak nemá problém se o dědictví po svém otci podělit. Chce o tom ale...

Filip Smoljak nemá problém se o dědictví po svém otci podělit. Chce o tom ale rozhodovat sám.

Nejde ale o první spor, který Smoljakův syn kvůli dědictví po svém otci vede.

Počátkem loňského roku u hradeckého krajského soudu neuspěl s žalobou o uznání režijní koncepce jako autorského díla. Od kulturních domů požadoval zaplacení autorského poplatku za režii cimrmanovských her, které uvedly. Soud ale jeho žalobu shodil ze stolu.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:14 17. června 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  65
 • Tvl
  26
 • Haha
  22
 • Super
  21
 • Cože
  13
 • Sladký
  12
Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat