jít naiDNES.cz

Končí spolupráce dua Svěrák & Svěrák? Otec je vyčerpaný, říká Jan

Spolupráce Jana a Zdeňka Svěráka končí. Už nebudou společně točit filmy. | foto: Herminapress

V roce 1997 získali historicky prvního českého Oscara za Nejlepší cizojazyčný film, spolupracovali na celé řadě snímků, teď se však rozcházejí. Režisér Jan Svěrák přiznal, že jeho otec už je příliš vyčerpaný na to, aby společně dělali na dalším filmu.

První společný snímek, který Zdeněk Svěrák jako scénárista a Jan Svěrák jako režisér natočili, byla legendární Obecná škola. O 6 let později získali historicky prvního Oscara československé kinematografie za film Kolja.

Úspěch to byl fenomenální a duo Svěrák Svěrák točili dál. Mezi jejich další úspěšné snímky patřil například Tmavomodrý svět, Vratné lahve nebo pohádka Tři bratři. Teď se však zdá, že je spolupráci konec.

„Nečekejte další film z dílny Svěrák a Svěrák, protože tatínek chce psát povídky. To ho baví teď nejvíc, protože mu to zabere tak týden. Scénář mu trvá třeba tři čtvrtě roku a já mu to pak ještě vracím, pořád se to předělává a je to hrozná práce,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál Jan.

Jejich poslední film, který natočili a který teprve vejde do kin, se jmenuje Po strništi bos. Navazuje na Obecnou školu a nostalgicky tak uzavírá jejich společnou filmovou spolupráci.

Někteří muži potřebují vyzrát.

Jan a Zdeněk spolu točí filmy od roku 1991.

„Přestože otec ještě není stařec, tak už není ve středním věku. Je mu 81 a měl by už mít svobodu dělat si, co chce. On vždy miloval Jiráska, proto začal dělat učitele a večer chtěl psát povídky. Teď si díky tomu připadá trochu jako ten Jirásek a je v tom šťastný. Scénáře ho vyčerpávají,“ uzavírá Jan Svěrák.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:24 5. listopadu 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  10
 • Sladký
  6
 • Haha
  4
 • Cože
  4
 • Trapas
  4
 • Tvl
  4
Komentáře