jít naiDNES.cz

Rodinné tajemství filmu Po strništi bos. Svěrák odhalil kostlivce ve skříni!

Ve filmu si zahrál i Jan Tříska. | foto: BIOSCOP

Do kin přichází očekávaný film Po strništi bos oscarového režiséra Jana Svěráka. Scénář napsal jeho otec Zdeněk Svěrák. Dějově volně předchází jejich první společné práci, Obecné škole z roku 1991. Snímek namíchaný humorem i dramatem mimo jiné odkrývá nejedno rodinné tajemství rodu Svěráků.

Než začnete číst článek, musíme vás upozornit, že v něm prozradíme klíčovou část děje filmu Po strništi bos, který právě přichází do kin. Film je totiž natočený podle autobiografické knížky Zdeňka Svěráka, a tak vypráví úsek z jeho dětství. Ale velmi důležitý. Oblíbený scenárista a herec divákům otevřel třináctou komnatu své rodiny.

Ve filmu se totiž objeví postava strýčka „Vlka“, kterého ztvárňuje Oldřich Kaiser a se kterým má malý Eda Souček zakázáno mluvit, protože se pokusil uškrtit kvůli penězům vlastní maminku, Edovu (Svěrákovu) babičku. A ačkoliv některé postavy filmu jsou smyšlené, Svěrák nám prozradil, že strýčka, se kterým nesměl mluvit, opravdu měl.

Vše bylo ale jinak. Je to tak, že já jako děcko jsem žil v legendě, že s tímto strýcem se nesmí mluvit a nikdo z rodiny s ním také nemluvil a bylo to zakázáno. Teprve později, když už Vlk zemřel a já jsem s ním nikdy nepromluvil, jsem se začal zajímat, jak to s ním bylo. Bylo to trošku jinak. Já jsem toho Vlka rehabilitoval,“ svěřil se nám Svěrák s tím, že pravda byla taková, že jeho dědeček prohrál v kartách rodinné jmění a strýček po babičce jenom chtěl zbývající hotovost, aby alespoň něco zachránil.

Ve filmu si zahráli i Hynek Čermák a Zdeněk Svěrák.

Ve filmu si zahráli i Hynek Čermák a Zdeněk Svěrák.

Není to příjemné, ale když to tak bylo, že můj dědeček propadl karbanu a prohrál majetek v kartách, musí se to napsat,“ říká slavný scenárista, který si možná schválně tuto část své rodinné historie ponechal až na konec.

Dneska se to už nikoho nedotkne. Naopak si myslím, že strejdovy děti budou rády, že jsem ho rehabilitoval,“ uzavřel Svěrák.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:59 15. prosince 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  14
 • Haha
  8
 • Tvl
  8
 • Trapas
  7
 • Sladký
  7
 • Cože
  6
Komentáře