Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Glosa: Jak Zdeněk Godla vytvořil zbožňovaného „cikána“ a jak mu to aktivisté kazí

  Zdeněk Godla je absolutní hvězda. Ukázalo se, že má talent, smysl pro nadsázku a navíc zajímavý osud. | foto: Česká televize/Michaela Buchtová

  Je správně říkat korektní slovo Rom, nebo obecně zažité cikán? Odpověď známe všichni, kdo nyní čteme tento text, skoro si nedovolíme napsat ten druhý výraz, protože je nám vtloukáno, že je pejorativní. Ale co když slovo „cikán“ vyjde z úst samotného Roma? Co uděláme? Řekneme si, jak je to bezva, že Romové nejsou háklivé princezny, nebo Roma klepneme přes prsty? A má tuhle výtku vůbec brát někdo vážně?

  Od té doby, co se na České televizi začal vysílat divácky úspěšný a velmi nekorektní seriál Most!, množí se na sociálních sítích komentáře, které mají jedinou stejnou myšlenku. A myslím, že i vy jste na jeden z nich alespoň jednou narazili, parafrázovat se dá obecně asi takto: Franta udělal v romské otázce daleko víc práce než všechny neziskovky.

  Řeč je samozřejmě o postavě Franty, mosteckého Roma, který musí v hospodě Severka „držet úhel“, pracuje u komunálních služeb města a má daleko víc peněz než jeho kamarád Luděk Říha, trochu rasista, dost lempl, hodně homofob a celkem idiot. Franta obléká „oranžovej mundúr“, bydlí v zařízeném bytě s funkční elektřinou a má doma i oblek, zatímco „bílej Luďan“ nemá doma ani funkční záchod, ani zaplacenou elektřinu, a dokonce ani ten oblek.

  Zdeněk Godla (44) je bez nadsázky nová zbožňovaná hvězda Česka. Už se ví, že má za sebou pár filmových rolí, kde si ho nikdo moc nevšiml, už se taky ví, že seděl skoro šest let za loupežné přepadení, a taky se ví, že je to momentálně nejzpovídanější herec, na něhož média stojí fronty. Například redakce serveru iDNES.cz s ním musela dělat rozhovor pouze po telefonu, protože prostě neměl dost času. „Mám toho teď neskutečně moc,“ vysvětlil na začátku rozhovoru.

  Tento zmíněný rozhovor, který si můžete celý přečíst ZDE, ale už zažehl jiskru.

  Zdeněk Godla se rozpovídal i o tom, jak obecně romská komunita přijímá hraniční humor seriálu, sám o sobě mluví jako o „cikánovi“ a stejně tak nazývá i další „cikány“, redakce dokonce použila slovo „cikán“ do titulku, protože je to přímá řeč Zdeňka Godly, nebyl tedy důvod tento termín přepisovat na výraz Rom.

  Podle mnohých reakcí udělal Zdeněk Godla ve své roli Franty daleko víc pro soužití s romskou komunitou než všechny neziskovky světa.

  „Já mám oslovení cikán rád. Jsem na něj zvyklý,“ říká Godla v rozhovoru, když se ho na tento výraz autorka článku ptá.

  Romská nezisková organizace Romea samozřejmě rozhovor zaznamenala a druhý den na jejích stránkách vyšel článek, že se Zdeněk Godla za použití slova „cikán“ omlouvá.

  „Všem Romům, kterých jsem se dotkl, se upřímně omlouvám, že jsem při rozhovoru řekl, že je mi jedno, jestli jsem Rom, nebo cigán. Že je mi milejší, když mi budou říkat cigán,“ je v článku serveru Romea.cz uvedena přímá řeč Zdeňka Godly. Následuje vysvětlení, jak slovo „cikán“ vlastně vzniklo.

  To ale není podstatné. Nebo je?

  O tom ať se vede akademická diskuse, asi stejně jako jestli se má říkat Indián, nebo Native American, čeština na jednoslovný překlad opisu původních obyvatel Ameriky ještě nepřišla. 

  Lidé cítí nuance mezi urážkou a pouliční mluvou

  Nicméně jeden rozdíl by tu byl a cítí ho i „bílá většina“, která s ním také tak zachází.

  Slovo „cikán“ je slovo, jímž sebe často označují sami Romové, někdy o sobě mluví jako o „Romácích“. Na serveru Romea.cz se píše, že slovo „cikán“ mělo od počátku negativní konotaci, ale tato negativní konotace přišla až s pejorativním opisem „cigán“ s písmenem „g“.

  Podobně to mají černoši mezi sebou, když používají již zakázané slovo na „n“. „Nigga“ je výraz, který zdomácněl v hovorové pouliční mluvě mezi černochy, ale slovo „n*gr“ je dnes už skoro na prokurátora a například na Facebooku za něj dostanete ban.

  Seriál Most! paroduje typickou českou povahu. Luďan je idiot, homofob, trochu rasista a dost lempl, cikán Franta má víc peněz než on. Diváci přesně tohle milují.

  Běloši (nebo snad raději europoidi?) se naučili mezi těmito nuancemi rozlišovat, slovo na „n“ raději nepoužívají vůbec, a když přijde na „cikánskou věc“, používají správně písmeno „k“. Ještě pořád zde vládne obecné přijetí, právě i proto, že Romové si tak říkají sami.

  V rozhovoru pro iDNES.cz je tento výraz napsán s písmenem „k“, je to tedy výraz v rámci obecné tolerance, navíc stále používaný v umělecké tvorbě, ale hlavně vyšel z jeho vlastních úst a těžko si asi myslet, že je Rom Zdeněk Godla omezený hlupák, co chtěl urazit vlastní komunitu a nezná svou historii.

  Namísto toho, aby se po něm požadovaly omluvy za Roma nebo cikána, by naopak měli být všichni spokojeni s tím, jakou službu Romům on a další romští umělci své společnosti dělají. Nás bílé klidně nuťte, ať o Romech mluvíme jako o Romech, ale když chce o sobě Rom říct, že je cikán, proč ho za to vláčet? Zdeněk Godla prostě mluví, jak mu „huba narostla“, sám se teprve musí se svou slávou srovnat a naučit se čelit obrovskému zájmu, který teď na něj všude číhá.

  Zdeněk Godla je absolutní hvězda. Ukázalo se, že má talent, smysl pro nadsázku a navíc zajímavý osud.

  Peskovat ho za samozřejmé a bezděčné použití výrazu cikán, na který je on sám zvyklý, je cesta, jak ho vystresovat hned ze startu, aby raději už žádný rozhovor ze strachu, že zase řekne něco špatně, nikdy nedal, a opravdu jediná a přímá cesta k tomu, aby si dál všichni mysleli, že „cikán Franta udělal pro romskou otázku daleko víc než všechny neziskovky“.

  Godla je dospělý muž a není nikomu nic dlužen, bylo by dobré se tak k němu chovat. Nechte ty lidi na pokoji. Oni sami vědí, co mají dělat.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 23:16 neděle 2. června 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   439
  • Trapas
   38
  • Tvl
   25
  • Haha
   16
  • Cože
   9
  • Sladký
   8
  Vybrali jsme pro vás

  Billie Eilish prozradila svou sexuální orientaci. Na Instagramu kvůli tomu přišla o 100 tisíc sledujících

  Billie Eilish v listopadu poprvé veřejně promluvila o své sexuální orientaci. Přitahují ji ženy, ač ji jejich...

  Kolik dostal Datel za Clash of the Stars? Žádných 90 tisíc, ale 2,3 milionu

  Organizace Clash of the Stars poskytla soudu dokumenty, které by měly dokazovat, kolik peněz dostal Marek Valášek,...

  Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

  Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

  Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

  Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

  Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

  Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz