Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Yvonne Přenosilovou uložili do země. Syn Max zasypával rakev, Filipovská se zhroutila

  Na Novém židovském hřbitově na pražském Žižkově proběhlo poslední rozloučení s českou pěveckou legendou Yvonne Přenosilovou (†76), které pořádala židovská obec. Redakce Expresu na místě nechyběla, mezi hosty byla velká spousta známých tváří, mimo jiné dorazili třeba Václav Neckář, Saskia Burešová anebo Petr Janda. Hosté nasadili jarmulky, obřad se nesl v duchu starých židovských tradic.

  Na židovském hřbitově na pražském Žižkově proběhl pohřeb zesnulé zpěvačky Yvonne Přenosilové. Smuteční obřad byl organizován židovskou obcí, a proto byli smuteční hosté vybaveni jarmulkami, které jim kryly hlavu, což je zde tradičním zvykem.

  Celý pohřeb probíhal v duchu starých židovských tradic, Přenosilovou nesli k hrobu v rakvi stlučené z prken, aby ji následně uložili do země. Smuteční hosté házeli na uloženou rakev tři symbolické lopatky hlíny, syn Max zakopával rakev a pronášel tradiční řeč v hebrejštině. Hosté se neubránili slzám, posílali zesnulé Yvonne polibky a před hrobem se pěvecké legendě klanili.

  Mezi prvními, kdo dorazil na místo, byl Milan Drobný, který se nedávnou loučil se zesnulým Vašo Patejdlem. Nechybí ani Václav Neckář, který se opírá o hůlku.

  Na pohřeb Přenosilové dorazil i syn Maximilian Philipp von Schuckmann, který nemohl pohřeb organizovat, protože neovládá češtinu. Maximilian žije odmalička v německém Mnichově a svou matku naposledy viděl asi měsíc před jejím úmrtím.

  Pohřeb Yvonne Přenosilové: Nechyběla ani Saskia Burešová.

  Namísto květin se mají nosit na hrob kamínky, velký pugét navzdory tomu donesla kupříkladu Saskia Burešová, která na obřad vynesla i luxusní Louis Vuitton kabelku.

  Poslední rozloučení povede rabín Karol Sidon. Přenosilovou pak uloží do blízkosti Franze Kafky anebo Arnošta Lustiga.

  Pohřeb Yvonne Přenosilové

  Zpěvačka se narodila v Libni a dlouho žila v Mnichově, poslední místo odpočinku si ale přála mít právě na své milované Praze 3, kde vlastnila byt. Ten teď připadne jejímu jedinému synovi Maxovi.

  Pohřeb Yvonne Přenosilové: Nechybí ani Petr Janda.

  Ten dorazil v šedém obleku. Čtyřiačtyřicetiletý ekonom strávil celý život v Německu, když se jeho matka vracela do Česka, bylo mu teprve čtrnáct let a rozhodl se zůstat v Mnichově s otcem.

  Pohřeb Yvonne Přenosilové: Nechyběl ani syn zpěvačky Maxmilian von Schuckmann.

  Mezi dalšími smutečními hosty jsou i Aleš Cibulka, Pavlína Filipovská, Pavel Sedláček, Standa Berkovec, Marie Formáčková, Jitka Zelenohorská, Monika Absolonová anebo Petr Janda, který nasadil černé brýle.

  Pohřeb Yvonne Přenosilové: Nechyběla ani Monika Absolonová.

  „S velkou lítostí oznamujeme, že v pondělí 11. září 2023 zesnula ve věku 76 let paní Yvonne Přenosilová. Se zesnulou se loučíme ve čtvrtek 14. září 2023 ve 14:00,“ stojí ve smutečním oznámení.

  Pohřeb Yvonne Přenosilové: Václav Neckář s Milanem Drobným

  Přichází i Václav Upír Krejčí, bez pokrývky hlavy a v ruce drží obří pugét lilií. Poskytl médiím rozhovor, ve kterém se nechal slyšet s tím, že na Přenosilovou vzpomíná s úsměvem. Obřad může začít.

  Pohřeb Yvonne Přenosilové: Nechybí ani Václav Upír Krejčí.

  Vynáší se rakev tradičně stlučená z prken, ta je potažená černým suknem, na ní pak leží pár květin. Za rakví jdou příbuzní, za nimi známé tváře. Smuteční hosté jdou směrem k místu, kde bude Yvonne Přenosilová pochována do země.

  Pohřeb Yvonne Přenosilové

  Syn Max zřejmě drží v ruce smuteční řeč, kterou bude pronášet. Cesta je dlouhá, smuteční důvod doprovází minimálně sto věrných fanoušků, kteří se přišli s legendární zpěvačkou rozloučit.

  Pohřeb Yvonne Přenosilové: Syn Maxmilian von Schuckmann

  Hrob je umístěn téměř na konci samotného hřbitova. Hosté kráčí už asi deset minut. Následně připravují rakev pro uložení do země. Po uložení pronáší rabín řeč v hebrejštině, poté symbolicky hází na rakev tři lopatky hlíny. Poté se přidává rodina.

  Pohřeb Yvonne Přenosilové

  Hlínu hází i ostatní smuteční hosté, třeba Petr Janda anebo Pavlína Filipovská. Lidé se nad hrobem klaní a posílají vzdušné polibky směrem k rakvi. Jedna z žen hodila na rakev dokonce kytici.

  Pohřeb Yvonne Přenosilové: Nechyběla ani Pavlína Filipovská.

  Pavlína Filipovská snáší obřad velmi těžce, tvář skrývá do dlaní, jako kdyby stále nevěřila tomu, že Yvonne Přenosilová odešla už navěky. Pavel Sedláček se uklání před rakví, v ruce svírá malou růžičku, kterou hází do hrobu.

  Pohřeb Yvonne Přenosilové: Nechyběla ani Monika Absolonová.

  Monika Absolonová zadržuje slzy, až nyní bere lopatu do ruky i syn Max. Hrob se začíná zasypávat, lidé postupně odchází. Obřad je u konce.

  Pohřeb Yvonne Přenosilové: Syn Maxmilian pronesl řeč v hebrejštině.

  Na všechny snímky z tradičního smutečního obřadu se podívejte do fotogalerie pod článkem.

  Fotogalerie

  Vybrali jsme pro vás

  Konec Kazmovy hry o milion dolarů? Vyhrál jsem, tvrdí streamer. Musí ale rychle k trezoru

  Posledních čtyřiadvacet hodin hry o milion dolarů se neslo v duchu velké výhry, Kazma u trezoru rozjel párty a na...

  Kazma zavřel svůj trezor, peníze nikdo nevyhrál. Co s nimi, ptá se lidí. Pošle je Martínkovi?

  Kamil Bartošek alias Kazma ukončil soutěž o milion dolarů. Za víc než měsíc se nikomu nepodařilo vyluštit šifru, s...

  Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

  Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

  Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

  Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

  Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

  Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz