Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Byla jsem vyplašená, Babiš strašně pomohl! Blanarovičová popsala, jak zachránila známé v Izraeli

  Nechce být označována za hrdinku. Čin, který udělala, považuje za naprosto samozřejmý a nesvěřila se ani vlastnímu synovi. Expresu ale nyní oblíbená herečka a zpěvačka Yvetta Blanarovičová (60) detailně popsala, jak pomohla dostat se svým blízkým z Izraele, kde teroristé z Hamásu vraždí nevinné civilisty a jak ji v tom pomohl expremiér Andrej Babiš (ANO). „Jsem mu strašně moc vděčná,“ prozradila Blanarovičová, která s Babišem dlouhodobě spolupracuje kvůli své talentové soutěži pro děti ze sociálně znevýhodněných rodin.

  Bývalý premiér Andrej Babiš měl tento týden ve Sněmovně velmi plamenný projev, v němž ostře zkritizoval ministra zahraničí Jana Lipavského i současného předsedu vlády Petra Fialu za jejich pomoc Čechům, kteří zůstali v Izraeli, kde teroristé Hamásu rozpoutali krvavý masakr.

  Zároveň Babiš uvedl, že se na něj obrátilo mnoho českých občanů s prosbou o pomoc. Mezi nimi byla i zpěvačka a herečka Yvetta Blanarovičová.

  „Yvetta Blanarovičová, možná znáte to jméno. Já pomáhal její rodině, aby se dostali do těch letadel. Nikdo s nimi nemluvil, nic nevěděli. Babiš se ale nepotřebuje zviditelňovat na těchto problémech,“ nechal se slyšet předseda hnutí ANO.

  Redakce Expresu se s Blanarovičovou spojila. Herečka nám nejprve řekla, že celý příběh chtěla původně držet v tajnosti, ale nakonec vše detailně popsala.

  „Nechtěla jsem o tom mluvit. Nepotřebovala jsem se na tom zviditelňovat, chtěla jsem to řešit v tichosti. Ani můj syn to neví. Když se to teď ale rozmazává... Čtyři dny jsme jeli jako mašiny. Bylo fantastické, že jsem měla toho Andreje (Babiše), který mi řekl, co přesně udělat a koho kontaktovat. Moc mu děkuji, strašně mi pomohl a jsem mu vděčná,“ řekla nám na úvod Blanarovičová.

  „Nejsou to moji pokrevní příbuzní. Jedná se o čtyřčlennou rodinu, která žije už několik let v Izraeli. Mají dvě děti a Innu beru jako svou sestru. Je to moje srdcová rodina. Jejich maminka žije v Praze a když jsem viděla, jak se zhroutila, tak jsem nevěděla, na koho se obrátit. Poprosila jsem tedy Andreje a on mě navigoval na velvyslanectví v Tel Avivu,“ popisuje dále Blanarovičová.

  „Pan Lipavský přivezl jen 34 lidí a nevěděli jsme, jestli budou vypravena další letadla a kolik jich bude. Věděli jsme, že to musíme stihnou do dneška (do pátku), protože Hamás vyhlásil, že se bude dít něco šíleného. Byla jsem vyplašená a věděla, že jim jde o život. Museli jsme rodinu s malými dětmi dostat z Izraele, což se naštěstí povedlo. Oni čekali na letišti, nebyla to žádná legrace. Nikdo nechtěl do ulic, protože nevěděli, co se tam bude dít. Ten masakr, co se tam odehrává, si nikdo z nás nedovede představit,“ dodává známá herečka a zpěvačka.

  Nejsem žádný hrdina. Je mi doteď úzko a dýchám zhluboka...

  Blanarovičová nechce být označována za hrdinku. Je totiž toho názoru, že to, co udělala ona pro své známé, by udělal každý.

  „Já nejsem žádný hrdina, takhle by postupoval každý člověk. Je to normální lidskost. Dostat lidi z válečného pekla. Není to žádné hrdinství. Je mi z toho pořád úzko a dýchám zhluboka. Když jsem zjistila, že nasedli na letadlo, tak jsem byla tak šťastná. Bohužel ale ostatní neměli tolik štěstí. Jejich sousedé přišli o děti, maminky i kamarády. Taková forma brutality a přišlo to jako rána z nebes. Snažili jsme se pomoct,“ říká Blanarovičová, které se během rozhovoru s redaktorem Expresu draly slzy do očí.

  Co se týče vztahu s expremiérem Andrejem Babišem, Blanarovičová se nijak netají tím, že s předsedou hnutí ANO dlouhodobě spolupracuje.

  „Jeho nadace mi pomohla s mou La Sophia (talentová soutěž pro děti ze sociálně znevýhodněných rodin, pozn. red.). Za covidu jsem potřebovala dětičky za financovat a od té doby mám na něj e-mail a komunikujeme. Není to každodenní komunikace v přátelském duchu, on má spoustu práce a já také, ale když bylo zle, tak jsem takhle zareagovala,“ vysvětlila Blanarovičová.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 10:52 neděle 11. února 2024. Anketa je uzavřena.

  • Super
   364
  • Trapas
   136
  • Haha
   46
  • Tvl
   34
  • Cože
   10
  • Sladký
   8