jít naiDNES.cz

10 let od úmrtí Waldemara Matušky. Vdova Olga promluvila o svatbě!

Olga Matušková u hrobu Waldemara Matušky | foto: Herminapress

Deset let. Taková doba uplyne na konci května od úmrtí legendárního zpěváka Waldemara Matušky. Při té příležitosti jsme se na Vyšehradském hřbitově potkali s Olgou Matuškovou, která se rozpovídala nejen o životě na Floridě, ale také o svém novém partnerovi Jiřím Plannerovi. Bude svatba?

Sešli jsme se kvůli představení muzikálu s písněmi vašeho manžela Waldemara Matušky. Jak jste reagovala, když jste se o tom nápadu dozvěděla?

Byla jsem ráda, protože jsem slyšela už o muzikálu Helenky Vondráčkové, že to je bomba, že to dělají moc dobře. Tak jsem ráda, že to bude.

Budete na přípravách spolupracovat?

Přislíbili mi, že mě přizvou ke spolupráci. Za to jsem ráda. Nechtěla bych být překvapená až na premiéře. Budou mě informovat a případně jim k tomu něco řeknu.

Budete na to mít vůbec čas? Přece jen žijete na Floridě.

Nemyslím si, že to bude problém. Některé věci můžeme řešit přes e-mail.

Jak často vůbec do Česka létáte?

Jednou, někdy dvakrát za rok. Většinou jenom jednou.

Waldemar Matuška v roce 1967

Waldemar Matuška v roce 1967

Není to málo? Nepřemýšlela jste někdy o návratu do vlasti? Letos to bude deset let od úmrtí vašeho muže a jeho hrob je v Česku.

Já vím, ale my jsme si s Waldou ten náš odchod vybrali a byli jsme rádi, že se sem můžeme vracet, ale natrvalo jsme se sem nikdy vracet nechtěli. Tam to bylo pro jeho zdraví lepší. Navíc všichni staří lidé jsou na Floridě a já už jsem stará, musím tam taky být.

Proč jste ho tedy pohřbila v Čechách a nemáte ho u sebe na Floridě? Není to daleko?

Myslím si, že sem Walda patří. My jsme se nikdy nebavili o tom, kde a jak chce být pohřbený. Akorát jednou se ho na to někdo ptal, a jelikož jsem stála vedle něj, řekl mi: Prosím tě, hlavně mě nezahrab do země, protože na Floridě je už metr pod zemí voda. Tam bych nastydl. Z toho jsem si vydedukovala, že nechce být pohřbený na Floridě. Na Vyšehradě jsme se domluvili s Petrem Kratochvílem, který vše zařídil. Na Floridě bych ho měla jenom já a pár přátel, kdežto tady ho mají všichni. Když jdu na jeho hrob a chvíli tam strávím, slyším, co si tam lidé povídají. Slyším, jak učitelé vyprávějí dětem o Waldovi. Kdo to byl, protože už ho nepamatují. Myslím si, že kvůli tomu to bylo správné rozhodnutí.


Bylo náročné získat místo na Vyšehradě?

Vše vyřídil Petr Kratochvil, kterému za to moc děkuju, nikdy mu to nezapomenu, co pro nás v tomto směru udělal. On měl Waldu moc rád. Byla to prakticky jediná možnost. Když jsem tu byla v říjnu, čistila jsem špinavý náhrobní kámen a musela jsem si kvůli tomu stoupnout na hrob. Když jsem z něj slézala, přišla za mnou asi osmiletá holčička a velmi nazlobeně mi říká: Co jste tam dělala? Tam se nesmí, to je hrob pana Matušky. Tak jsem jí řekla, že to byl můj manžel, a hned změnila tón. To jsou takové úsměvné zážitky.

Kdo se vám o hrob stará, když tady nejste? Aby ho někdo neponičil.

Správa hřbitova nás ujistila, že je vše dobře hlídané. Nějakou péči o hrob jsme si i předplatili. Navíc tam chodí hodně mých známých, kteří vždy odnesou starší květiny, pošlou fotku. Mám ráda, když hrob není vymydlený. Ale když tam jsou kaštany a z nich udělané srdíčko. Nebo někdo tam dá obrázek. Ten hrob žije a je osobnější, když jsou tam takové věci.

Kolik taková péče o hrob stojí?

Teď přesně nevím, kolik to bylo. Určitě to ale něco stojí.

To neplatíte vy?

Zaplatilo se to na začátku. Měsíčně se už nic neplatí. Myslím, že máme předplaceno na dalších deset let, pak budeme muset smlouvu obnovit a zaplatit.

Letos uplyne deset let od úmrtí Waldemara Matušky.

Letos uplyne deset let od úmrtí Waldemara Matušky.


Jak se vám vůbec žije v Americe? Čím se živíte?

Walda nesbíral známky, ale domky. Takže se o ně staráme a pronajímáme je. Navíc jsem si tam vybrala profesi realitního makléře, takže když mě někdo osloví a chce dům, zprostředkovávám to. Pracuju tam pro jednu kancelář, ale jsem na volné noze. Mám čas a můžu dělat to, co chci. Můžu si vybrat, komu chci prodat dům a komu nechci.

A můžete jít do důchodu?

Co bych dělala v důchodu? My jsme s Waldou přestavovali ten náš dům a ten ještě není úplně dodělaný. Walda říkal, abych nepospíchala, co bychom pak dělali. Jsou potřeba udělat dodělávky. Dům totiž z jedné strany začnete, na druhé straně skončíte a můžete začít znovu. My jsme ho přistavili a je poměrně velký. Tak říkám, že až ho dodělám, všechny pozvu a zkolaudujeme ho. To ale jen tak nebude.

Máte nového partnera. Žije s vámi na Floridě?

Jiří Planner byl Waldův nejstarší kamarád. Znali se ještě z Karlových Varů. Byl u zrodu Semaforu a byl to Waldíkův (syn Waldemara a Olgy Matuškových) kmotr. Jemu také před několika lety zemřela žena. Jelikož jsme se spolu vždy setkávali a měli jsme společné investice, začali jsme spolu jezdit sem tam. Nebydlíme ale spolu. Jirka bydlí v Los Angeles a já na Floridě, což není zrovna nejblíž. Jak to dopadne, zatím nevím. Strašně mi pomohl se po Waldově smrti dostat do jiné polohy a já jemu také, když mu umřela Janička.

Hrob Waldemara Matušky.

Hrob Waldemara Matušky

Může být další svatba?

O tom jsme zatím nemluvili. Je mi ale velice příjemné, že mám s kým sdílet i vzpomínky na Waldu. Nedovedla bych si představit, že bych si někoho našla. Tohle vyplynulo ze situace těch obou rodin, které se znaly od nepaměti.

Takže svatbu nevylučujete?

Nemyslím si, že je to potřeba. Nemám na to žádný názor. Jestli to vznikne, tak to vznikne, pokud ne, tak ne. Bude to pořád stejné. Jsem ale vděčná za to, že ho mám.

Máte v Americe nějaké poutní místo, kam si chodíte s panem Matuškou povídat, když nemůžete na jeho hrob?

Doma. To je moje poutní místo, protože to byl náš první dům, který jsme na Floridě koupili. Je kousíček od moře. Když jsem sama doma, vyhulím si jeho hudbu na plné pecky a s ním si zpívám. Proto ten dům nikdy neprodám. Je tam vše tak, jako když tam on byl. I právě to je mi s Jirkou příjemné, protože to bere. Protože na Waldu i jeho ženu vzpomínáme spolu.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat