Kant by zíral: Vrcholem je smrt a vy se pak narodíte jako antilopa, říká Dyk

26. listopadu 2018
Už nejsem chlapeček z NightWorku, říká o sobě Vojta Dyk (33), který dospěl, možná až moc. Aktuálně sklízí vavříny za roli Celebranta v Bernsteinově Mši, s níž uspěl u našich jižních sousedů. Otázky víry ho teď obecně dost zaměstnávají a člověk se nestačí divit, o co se oblíbený zpěvák dělí s okolním světem. Skoro to vypadá, jako by fušoval do řemesla evropským myslitelům, třeba Immanuelu Kantovi.

„Poslední dobou se snažím hledat boha hlavně v sobě, pomalu ho nacházím, rozhodně chci hledat dál. Ale kdybych ho opravdu našel, to bych se zastřelil. Člověk by měl být pořád v procesu hledání, jinak zakrní,“ rozhovořil se Vojta Dyk v pořadu Výzva na webu Seznam Zprávy.

Nadpozemskými otázkami se poslední dobou zabývá podle všeho víc a víc. Řešil je i při otázce moderátorky, která se pídila, zda se Dyk aktuálně cítí být na vrcholu kariéry, protože se mu daří vše, na co sáhne. 

„Vrchol je smrt a narodíte se jako antilopa a máte vrchol někde jinde, to je otázka. Momentálně děláme to nejlepší, co dokážeme. Jestli budeme dělat O2 arénu, kdoví...,“ řekl k tomu Vojta, kterému už se v hlavě rodí plán na nový projekt.

„Dohodli jsme se s Ondrou Rumlem a Ondrou Brzobohatým, že bychom udělali nějaký společný projekt, kde bychom zkombinovali swing a skeče, protože máme rádi specifický a docela drsný humor,“ prozradil Blance Kubíkové v pořadu Výzva.

Nebyl by to ale Vojta Dyk, aby se alespoň „slůvkem“ nezmínil o politice. „Nevím, co by se mělo stát, aby se věci daly do pohybu. Když si vezmete, za co byla před čtyřmi lety vyslovena nedůvěra vládě, to je tak desetina toho, co se děje teď,“ míní umělec. „Lidi už jsou tak otupělí. Ale můžeme si za to sami, jsme k tomu vychováváni naším prezidentem,“ pokračoval Dyk v popisu podle něj velmi neutěšeného stavu naší společnosti.

„Někdy se člověk naštve, že dá prohlášení, pak zase předáte žezlo v pelotonu naštvaných někomu jinému... Teď to spíš soustředíme na naše koncerty. Sociální sítě v tomto ohledu neuznávám, řešit tam problémy nejde, jsou dobré tak maximálně k tomu propagovat desku nebo to, co děláte,“ překvapil.

„Pravda je už tak relativní pojem, že neexistuje,“ uzavřel Dyk, ze kterého by měl osvícenec Immanuel Kant jistě radost. Německému filozofovi se zpěvák svými tezemi a myšlenkami jistě co nevidět přiblíží, pokud půjde ve svých úvahách ještě hlouběji na dřeň.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:30 úterý 26. března 2019. Anketa je uzavřena.

  • 43
  • 31
  • 24
  • 23
  • 16
  • 12
Komentáře