jít naiDNES.cz

Zemřela herečka Vlasta Chramostová (†92). Hvězda Spalovače mrtvol, kterou zakázali komunisté

Ve věku 92 let zemřela Vlasta Chramostová. | foto: ProfimediaProfimedia.cz

Český film přišel o další osobnost. Ve věku 92 let zemřela herečka Vlasta Chramostová, která zazářila především v dramatu Spalovač mrtvol. Proslavila se také jako disidentka a signatářka Charty 77, dokonce byla odsouzena za opoziční činnost.

V požehnaném věku 92 let zemřela herečka Vlasta Chramostová. O smutné zprávě informoval mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

„V nedožitých 93 letech v nedělních časných ranních hodinách ve spánku odešla emeritní členka Národního divadla paní Vlasta Chramostová. Čest její památce!“ uvedl.

Chramostová zazářila především ve slavném psychologickém dramatu Spalovač mrtvol. Svůj talent ale bohužel nemohla ukázat naplno, protože si svými protirežimními postoji proti sobě poštvala komunistické špičky.

V roce 1968 dostala zákaz hrát ve filmu, v televizi i rozhlase. V příštích několika letech se párkrát objevila v divadle, od roku 1972 si až do revoluce nezahrála vůbec nikde. 

Ve věku 92 let zemřela Vlasta Chramostová.

Vlasta Chramostová s manželem, legendárním kameramanem Stanislavem Milotou

Byla disidentkou a jednou z prvních signatářů Charty 77, na jaře roku 1989 ji pak dokonce komunisté odsoudili za opoziční činnost. Až po revoluci se vrátila před kameru.

Vlasta Chramostová byla od konce loňského roku ve zdravotnickém zařízení, zřejmě tak měla problémy se zdravím. Na veřejnosti se příliš neobjevovala, naposledy to bylo v únoru na pohřbu svého manžela, legendárního kameramana Stanislava Miloty.

Fotogalerie

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat