jít naiDNES.cz

Každý den jsem čekala, že mi možná umře! Cibulková o drogově závislé dceři

Šimonu vychovávala Cibulková s Etzlerem. | foto: Profimedia.cz

Herečka Vilma Cibulková si na vlastní kůži prožila noční můru všech rodičů. Její dcera Šimona si totiž prošla těžkou závislosti na drogách. Žila na ulici a herečka trnula hrůzou, kdy dostane zprávu o její smrti.

Závislosti si neprošla jenom její dcera, ale i sama Cibulková. Ta se v devadesátých letech dokonce dobrovolně nechala zavřít do léčebny. Byla jsem v bohnickém ústavu dva měsíce, délku léčby jsem si dokonce mohla sama vybrat. A bylo to nejkrásnější léto. Opálila jsem se na zahradě, osázela ji kytičkama, napsala spoustu plodné literatury a vykouřila asi dva miliony cigaret. Dneska bych ale doporučila vybrat si z jiných velmi kultivovaných a úspěšných sanatorií, která fungují jako denní stacionáře. Člověk odchází domů, normálně žije a není vyškrtnutý ze společnosti,“ zavzpomínala herečka, která možná i díky vlastním zkušenostem ke slabosti své dcery přihlížela jinak.

Nejvíc zafungovala důvěra. Bezmezně jsem dceři navzdory všemu věřila. Že to zvládne. I pro mě je největším motorem v životě do mě vložená důvěra. Bez ní neumím žít ani pracovat. Jakmile ji někdo zpochybní, musím odejít, nebo se do projektu vůbec nepustit,“ říká herečka.

Ta ale přiznává, že si díky dceři prošla doslova očistcem. Nejhorší je pro rodiče, když musí žít ze dne na den s možnou přítomností smrti. A stane se tak dřív, než to dojde jeho potomkovi, který si tím musí projít sám,“ svěřila se v otevřeném rozhovoru pro magazín Téma Cibulková, která byla chvílemi vděčná doslova za maličkosti.

Její dcera se totiž stala velmi nespolehlivou a chvíli žila i na ulici, na což herečka vzpomíná s velkou bolestí. Ve chvíli, kdy jsem ji našla, jsem byla vděčná za to, že alespoň přišla na místo srazu. Stalo se pravidlem, že jsem jí třeba přinesla teplé oblečení nebo něco teplého do žaludku. Musela jsem přistoupit na princip, že to tak je. Vůbec jsem to nekomentovala. Bylo to strašně těžké. Chodila jsem pak v noci centrem domů do Počernic pěšky. Potřebovala jsem ten bol v duši a těle vychodit, abych si pláč a úzkost nepřenášela domů a do práce. Víte, člověk tak zjistí, že dokáže žít z rezerv. Kolikrát jsem si říkala, že už není možné z těla vytáhnout další sílu a víru,“ říká herečka, která je nyní šťastná, že se její dcera z drogové závislosti dostala.

Šimona žila v komunitě, to je jiný typ léčby, a musím potvrdit, že funkční. Cesta mé dcery je další kapitola, na kterou se mě lidé často ptají. Víte, ona asi v životě nemohla jinak, a obešla si to úplně stejným způsobem jako já. A znovu: na to neexistuje rada, jak si pomoci. Možná fungují silné půdy sebezáchovy,“ dodala Cibulková.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:02 14. srpna 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  25
 • Trapas
  11
 • Tvl
  11
 • Cože
  7
 • Sladký
  6
 • Haha
  5
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat