Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  V Děčíně se lidé rozloučili s věštkyní Jolandou, romští muzikanti zahráli pro novináře

  Když v pátek 17. ledna zemřela slavná cikánská věštkyně Jolanda, snad všem se vybavily její nesmrtelné hlášky a přeřeky, které pouštěla mezi lidi během svých věšteckých seancí, kdy pomocí karet předpovídala budoucnost. Původně se však myslelo, že byla Jolanda, jejíž občanské jméno bylo Věra Nemethová, výrazně starší. Parte však ukázalo, že své nemoci podlehla ve věku 55 let. Dnešní poslední rozloučení s touto nezapomenutelnou kartářkou jsme pro vás sledovali online.

  15:09 Hrob Věry Nemethové opustili poslední členové rodiny a přátelé. Hrob nyní zahrabávají zaměstnanci hřbitovní služby.

  Děkujeme za pozornost a přejeme hezký den.

  15:02 Od hrobu odcházejí i další členové rodiny. Jolandina syna museli při odchodu podpírat. Novinářům přitom vyhrožoval, že si na ně počká!

  14:54 „Sestra měla hezký obřad. Ukázali nám ji. Bohužel jí žádná nemocnice nechtěla pomoct, ale to už teď řešit nebudeme,“ vzpomínala její sestra.

  Ta se pochlubila, že i ona je kartářkou a věští lidem budoucnost. V minulosti pracovala na Barrandově stejně jako Jolanda.

  14:49 Během celého obřadu se hodně mluvilo o vyhrocené atmosféře. Moc hezké gesto však udělali hudebníci, kteří hráli přímo u hrobu zesnulé Jolandy. Když trojice mužů procházela kolem novinářů, zastavila se a zahrála pro ně!

  „Tuto píseň jsme hráli Jolandě jako poslední, bylo to na přání rodiny,“ vysvětlil jeden z mužů.

  Poslední rozloučení s věštkyní Jolandou.
  Poslední rozloučení s věštkyní Jolandou.
  Poslední rozloučení s věštkyní Jolandou.

  14:39 „Jolanda byla úžasné stvoření. Jednou mi vyvěštila z karet, zachránila mi tím život,“ vzpomínala na zesnulou jedna z přítomných žen.

  14:36 „Málem jsi přišel o koule, viď?“ zeptala se na odchodu jedna z účastnic pohřbu vedle stojícího novináře. „Měla jsem tě do nich kopnout!“ přisadila si.

  Poslední rozloučení s věštkyní Jolandou.

  14:29 Ze smuteční síně vyšel farář a areál opouštějí první lidé. Rakev zřejmě právě pokládají do hrobu. Městská policie nedovoluje novinářům přiblížit se k místu.

  Poslední rozloučení s věštkyní Jolandou.

  14:17 „Kdyby vás tak pánbůh potrestal,“ rozčilovala se starší paní, jež vyšla ze smuteční síně, a začala sprostě nadávat jednomu z návštěvníků hřbitova. „Co tady děláte, ku**a?“ obořila se zřejmě na jednoho z novinářů, který se chtěl podívat po hřbitově.

  Ze síně mezitím zní cikánská hudba.

  14:09 „Jsme tu z rozhodnutí městské policie. Máme hlavně za úkol bránit vaši bezpečnost. Hrozit vám nic nemusí, ale také by mohlo. Ti lidé jsou ve špatné náladě,“ řekl novinářům muž z antikonfliktního týmu.

  14:00 Poslední rozloučení s Věrou Nemethovou právě začalo. Antikonfliktní tým novinářům řekl, že zákaz vstupu do areálu byl vyhlášen především kvůli bezpečnosti. „Jde nám o vaše zdraví a bezpečnost,“ řekl jeden z mužů.

  13:59 „Maximálně sem, dál už nechoďte. Já tu pak nechci řešit nějaké problémy, celý hřbitov nezabezpečíme. Jde tu i o vaši bezpečnost, víte, jací jsou,“ řekl novinářům evidentně nervózní policista.

  Poslední rozloučení s věštkyní Jolandou.

  13:58 Policie udělala kompromis, část novinářů vpustila do areálu, nesmějí však přímo do síně. 

  13:55 Ve smuteční síni už zní hudba. Účastníci pohřbu však stále vycházejí ven a sledují, co se před areálem děje.

  13:50 „Rodina si nepřeje, abyste uvnitř natáčeli nebo fotili. Do obřadní síně nemůžete, na hřbitov ano, to je veřejné prostranství. Ale i když vám pak samozřejmě pomůžeme, pokud se to vyhrotí, vřele vám to nedoporučujeme,“ zní vyjádření policie.

  13:47 Policie na místě varuje, aby se situace více nevyhrocovala. Očekává se příjezd autobusu plného romských spoluobčanů.

  13:45 Ochranka v areálu zakazuje na místě fotit! Jeden ze štábů se však odvážil vstoupit dovnitř. Okamžitě se začaly ozývat výkřiky: „Jděte pryč, kdo vás tu chtěl, vy mr**y.“

  Zasahují asistenti prevence kriminality!

  Poslední rozloučení s věštkyní Jolandou.

  13:40 Pohřeb začíná za dvacet minut a do smuteční síně přichází stále více lidí. Někteří novinářům už dokonce začali mávat, ale většina z nich se tváří velmi naštvaně.

  13:37 Do areálu začali proudit hudebníci. V síni už jsou muži s harmonikou a houslemi. 

  13:33 Na místě se skutečně očekávají problémy. K několika „romským vyhazovačům“ a členům bezpečnostní služby se nově připojili také tři Romové ve žlutých vestách s nápisem „asistent prevence kriminality“.

  Poslední rozloučení s věštkyní Jolandou.

  13:30 „Hele, už jsou tady novináři!“ začala na místě křičet postarší romská paní. Její pánský doprovod ji následně okřikl, aby nehulákala. „Proč bych jako nemohla řvát?!“ ptá se znovu před hloučkem přítomných novinářů.

  13:23 Na místo už dorazila také bezpečnostní služba a muži v neprůstřelných vestách. Situace na místě zatím vůbec nepřipomíná poslední rozloučení s oblíbenou věštkyní z televizní obrazovky, ale spíše přípravu na nějakou demonstraci.

  13:10 Pohřeb začíná za necelou hodinu, přesto už nyní mají novináři co dělat. Přímo na místě návštěvníci posledního rozloučení pokřikují na přítomné štáby.

  „Okamžitě vypadněte, nikdo vás tu nechtěl,“ křičí rozčílení Romové. Rodina kartářky Jolandy navíc zakázala novinářům vstup na hřbitov. Na místě je také „romský vyhazovač“.

  V Praze jí nechtěli pomoci

  Kartářka a věštkyně Jolanda dlouho bojovala s vážnou nemocí, která už jí nedovolovala vystupovat před kamerou.

  Pro její oslabený organismus se následně stal osudným zápal plic, kterým začátkem roku onemocněla. Tuto zprávu pak novinářům potvrdila i rodina slavné věštkyně.

  Poslední rozloučení probíhá v síni na hřbitově na Folknářích a vše zařizuje děčínský pohřební ústav. 

  O tragických posledních dnech věštkyně Jolandy promluvil její syn David, který prozradil, že nemocnou ženu sanitka převážela hned do několika nemocnicí.

  „Nikde neměli volné lůžko, tak ji převáželi z Děčína do Ústí nad Labem, z něj do Teplic a odtamtud do Děčína. Chtěl jsem dát maminku do pražské vojenské nemocnice, posílal jsem tam lékařské zprávy, ale doktor odtamtud se mi vůbec neozval,“ uvedl.

  Fotogalerie

  Premium

  Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

  Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

  Premium

  Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

  Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

  Premium

  Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

  Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz